První porážka šestnáctky

První porážku si na evropském šampionátu divize B připsali čeští basketbalisté do šestnácti let. Svěřenci Františka Róna podlehli ve svém třetím vystoupení na turnaji v bulharské Sofii domácímu výběru 64:87 a v úterý je čeká přímý souboj o postup do čtvrtfinále proti Islandu.

Poprvé se na český zápas solidně zaplnila univerzitní aréna v bulharské Sofii, a to proto, že byli v akci dosud neporažení domácí. Ti vlétli do zápasu s velkou vervou, trefili prakticky každý z úvodních střeleckých pokusů a po pěti minutách vedli 16:9. Český tým se ale silným nástupem nenechal zastrašit, uklidnil hru a na přelomu obou čtvrtin srovnal skóre. Pak přišly nejlepší české minuty v zápase, kdy se skóre přelévalo ze strany na stranu a hrál se pěkný rychlý basketbal. Lvy trápila úspěšnost střelby, dokázali ale trestat bulharské chyby rychlými brejky. Závěr poločasu ale bohužel znovu patřil Bulharům, kteří přitáhli šrouby na obranné polovině a do pauzy šli se sedmibodovým náskokem.

Zlom v zápase přišel v třetí čtvrtině, z české strany velmi nepovedené. Český tým si nedokázal vytvořit dobré střelecké pozice, a naopak Bulhaři navázali na z jejich strany skvělou koncovku první půle. Rozstříleli český tým 23:8, a to ještě trefil těžkou trojku těsně před koncem čtvrtiny Daniel Duhajský, který zmírnil do té doby až pětadvacetibodový náskok. Jinak kralovali domácí, kteří nutili Čechy ke ztrátám, jež pak trestali efektivními rychlými brejky včetně několika smečí. Poslední čtvrtina tak už byla více v rámci dohrávání, na obou stranách dostali prostor na palubovce hráči z lavičky a hrál se hodně divoký útok na obou stranách, takže ve čtvrtině padlo přes padesát bodů. Na konečném rozdílu to však nic nezměnilo.

Nejlepším českým střelcem byl s 15 body Jakub Ševčík, do dvouciferných čísel se dostal ještě dvanáctibodový Daniel Duhajský. V bulharském dresu zářil Aleksander Gavalyugov s 25 body a 8 asistencemi.

Jakub Ševčík (hráč českého týmu): „Měli jsme solidní první polovinu s energií, padaly nám nějaké střely, ale po přestávce nám energie úplně odpadla, nepadaly střely, neměli jsme doskoky a celkově se vůbec nedařilo.“