První finalista Nymburk zničil Sovy obranou

Před zatím nejvyšší návštěvou se na pražské Královce odehrálo první semifinále Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru basketbalistů, v němž Nymburk i přes poločas zcela hluchou střelbu z jakékoli delší vzdálenosti podruhé za pět dnů v hlavním městě přemohl tým USK.

Po silnější druhé půli skolil Sovy 71-55 a jako první postoupil do pátečního finále. Zůstává tak dál ve hře o dvě trofeje, jak o Český, tak o Česko-slovenský pohár. USK čeká duel o bronz, ale už nyní má jistý minimálně bronz z Českého poháru.

Pražský celek semifinále začal skvěle a po šesti minutách vedl 12-8 a po první čtvrtině byl stále vpředu 18-15, zejména díky tomu, že Nymburk nedal ani jednu z devíti vystřelených trojek a trefil jen 3 z 8 trestných hodů.

Po třech minutách druhé části už šel Nymburk košem Bohačíka do vedení 21-20, které postupně navýšil až na 26-22. Během prvních 19 minut měl trojky 15/0 a první vsítil až ve 20. minutě křídelník Stephens na poločasových 36-31. Nymburk měl v tu chvíli na kontě 33 střel z pole proti 18 USK, a to zejména díky dominanci v doskocích (23-10) a také méně ztrátám (6-10).

Ve třetí části za Nymburk několikrát skórovali Bell s Gordonem a po trojce Stephense vedl v šesté minutě třetí čtvrtiny už 54-42. K lepšímu útoku připojili jeho hráči i ještě pevnější obranu, která za posledních pět a půl minuty třetí části dovolila USK jen 3 body a Nymburk ji ovládl po trojce Stephense s klaksonem 23-12.

V poslední čtvrtině se obraz hry příliš nezměnil, po šesti a půl minutách bylo dietní skore 8-6. Hru kouskovaly fauly na obou stranách, Nymburk ovšem stále držel pohodlný 16bodový náskok a dokráčel i ke kontrolované výhře.

Oproti USK měl v kulise více než pěti stovek fanoušků téměř dvojnásobek doskoků (44-24), na body z vymezeného území vyhrál 36-20, v produkci laviček 31-15 a v bodech z druhých šancí 17-4. Nejlepšími střelci vítězů byli Stephens se 17 body, Gordon se 13 a Mathon s 10. Z USK se na dvojciferný počet dostal jen Faulkner (20), nikdo další nedal více než 6 bodů.

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Věděli jsme, co od USK čekat. Jsem rád, že jsme to zvládli, ale určitě to nebyl výkon, který bychom chtěli předvádět. Doufám, že ty ne moc vyvedené výkony jsme si vybrali a ve finále už to bude šlapat tak, jak má. V obraně jsme po čtvrtfinále něco změnit museli, ale zase nás trápily jiné věci. V obraně jeden na jednoho jsme tam měli zmatky a nebylo to nejvydařenější utkání. Věřím, že v pátek to bude lepší. Pro finále si člověk soupeře nevybere, abychom si zahráli zase proti někomu jinému, tak bychom brali Levice, ale necháme to na klucích, jak to zvládnou, ať už to bude Děčín, nebo Levice.”

Matěj Šafařík (guard USK Praha): „Hrát proti Nymburku po lize podruhé krátce po sobě bylo náročné, ale zase jsme na něj byli připravení. Málem se to povedlo. V prvním poločase nás nejvíc trápil útočný doskok soupeře, který nás podle mě stál zápas, ale musíme dát hlavu nahoru a příští ligový souboj v Nymburce už bychom chtěli vyhrát. Bez Máry Vyroubala to bylo určitě o hodně těžší, je to náš hlavní rozehrávač, podepsalo se to na naší hře a hodně nás to omezilo a oslabilo. Zápas o bronz chceme rozhodně vyhrát a zlepšit to, co jsme dnes neudělali. Osobně bych rád Děčín, kde některé kluky znám, ale proti Levicím jsem nikdy nehrál, takže bych ještě radši je.”

Autor: CZ BASKETBALL