První den MČR U19

První hrací dny mají za sebou republikové šampionáty dívek a chlapců U19. Dívky odstartovaly MČR čtvrtfinálovými duely, chlapci, kteří mají na MČR pouze čtyři týmy, už mají za sebou semifinále. Chlapecký šampionát v neděli vyvrcholí, dívčí pokračuje až do pondělí.

U mužů se ve finále střetnou domácí GBA Lions Jindřichův Hradec a Basket Brno. Jindřichohradečtí přehráli jednoznačně Tygry Brno 84:58, když využili zejména skvělého výkonu litevského ostrostřelce Rokase Jocyse, který nasázel 32 bodů, dvanáct bodů dodal Tadeáš Slowiak. Toho srovnal nejlepší střelec Brna Adam Lukeš. Basket Brno si poradil se Sokolem Písek 76:60, když zářila hlavně ligová stálice Jakub Nečas, který nastřílel 23 bodů a doskočil jedenáct míčů. Na třinácti bodech se shodli v dresu Sršňů Daniel Hejl a Vladan Primak.

Vladimír Paunovič (trenér Tygři Brno): „Úplně stejné, jako jsme hráli s nimi dva zápasy v průběhu sezóny. Prohráli jsme vždycky první čtvrtinu. Celý týden jsme se na to připravovali, doufali jsme, že ubráníme jejich trojky. Chytili se, dali čtyři trojky a na konci první čtvrtiny bylo pomalu po zápase. V druhé půli jsme hráli celkem slušně, ale nezvládli jsme začátek a mrzí mě to. Musíme se připravit. Když chtějí hrát basket a mají to rádi, tak jim nic jiného nezbývá.“

Andrej Červenka (trenér GBA Lions Jindřichův Hradec): „Věděli jsme, že proti Tygrům musíme podat dobrý výkon. Tygři se prakticky vrátili v plné sestavě z loňska, takže jsme věděli, že budou nebezpeční a oba našel letošní zápasy se rozhodovaly až v koncovkách. Myslím, že to hráči zvládli vynikajícně mentálně, v prvním poločase jsme měli i trochu štěstí. V druhé půli jsme byli nervóznější, ale prakticky se jen dohrávalo. Rokas pro nás odvádí po celou sezónu skvělé výkony. Hodně lidí ho vidí jako střelce, ale on toho dokáže o hodně víc. Ostatní hráči jsou také důležití. Sice byl náš nejlepší střelec v sezóně, ale ta parta kolem něj odvedla skvělý výkon. Letos několikrát dokázal, že i když se mu nedaří, tak dokáže najít cestu, jak pomoci týmu. Výkon nepadá s ním, ale máme dvanáct hráčů, co dokáží nastoupit.“

Jakub Nečas (hráč Basket Brno): „Kluci se připravovali, ale já jsem na trénincích nebyl, byl jsem s A-týmem v Opavě, takže jsme si řekli jen jednoduché pokyny, abychom přešli presing. Ne vždy se nám to povedlo, ale Sršni jsou nepříjemný soupeř a byl to těžký zápas. Cítím se fyzicky dobře, připravoval jsem se na tento program a jsem připravený zvládnout všechny zápasy. Potřebuji vždycky čas se rozkoukat na hřišti. Nejsem hráč, který by začal hned dávat body, musím se k tomu dostat postupně, ale trenér mi věří a některé akce na mě vyšly.“

Matěj Mach (asistent trenéra Sokol Písek): „Basket Brno je velice fyzický tým, my jsme takoví „skřítci“ oproti nim. Celé tři čtvrtiny jsme hráli náročný basket, možná nám chyběly síly, možná trochu štěstí trefit důležitou střelu a dohrát míč v obraně, co jsme měli skoro v ruce. Následně po dobré obraně jsme dostali koš, to nás srazilo a pak kluci z Brna ukázali, že umějí hrát fyzický basket 40 minut a létali nad obroučkou. Každý hráč to má jinak, ale měla by to být maximální motivace se poměřit s hráči v poslední dorostenecké kategorii a měli by ukázat, že také budou moci hrát někdy NBL. Musíme se domluvit s trenérem, zónový presink hrajeme celou sezónu, takže kluci jsou zvyklí. Jen se musíme dát dohromady z toho, že jsme dneska nevyhráli a musíme se přiopravit na zápas o třetí místo a bude to o tom, kdo si v hlavě řekne, že může a vytrhá tady parkety z podlahy.“

Martin Vyroubal (trenér Basket Brno): „Byli jsme připravení, i když to vpadalo někdy možná jinak. Písek hraje hodně specifický basket víceméně od sedmnáctek až do první ligy. Jsou s tím úspěšní, není to příjemný soupeř. Chystali jsme se na to, pak jsme od některých věcí odešli ale hlavně jsme dobře bránili. Většinu bodů jsme darovali Písku našimi ztrátami a druhými šancemi po doskoku. V juniorské kategorii létá mentalita nahoru dolů. Řekli jsme si nějaké věci v poločase a druhou půli jsme z naší strany odehráli daleko lépe. Jsme zvyklí, takhle fungujeme už druhou sezónu. Koncept A-týmu i juniorů je hodně podobný, i když junioři to mají podobné. Je to dělané tak, aby kluci měli přechod co nejjednodušší. Koncept klubu je nastavený stejnou cestou v základních principech a pak není těžké doladit ty detaily i během pár tréninků. Může to být vidět, ale věřím, že kluci z mužské kategorie mají zkušenosti, které jim dávají daleko víc. Soustředili jsme se na první utkání, byl jsem překvapený z jasného výsledku v prvním zápase a teď se co nejlépe takticky připravíme.“

Mezi dívkami do semifinále prošly celky Žabin Brno, Tygři Praha, Sokol Hradec Králové a BA Sparta. Domácí Žabiny si jako suverénky základní části poradily se Strakonicemi 111:48 i díky devatenácti bodům Anny Jedličkové. Tygři Praha urvaly vyrovnanou koncovku s Chomuitovem 76:75 díky jedenadvacetibodovému duu Mariana Přibylová, Sára Lišková. Sokol Hradec Králové si pomohl k postupu do semifinále výhrou 73:46 nad USK Praha 21 body a sedmnácti doskoky Dominiky Paurové a BA Sparta přehrála v městském derby HB Basket 75:48 díky jedenadvacetibodovému zápisu Luisy Vydrové.