Prohra s Rumunkami komplikuje cestu do Divize A

Rumunsko – Česká republika 68:65 (22:21; 37:36; 48:52)
Bigica 27, Cursaru 20, Ionescu 9, Ursu 6, Ardelean 4, Ursurelu 2, Al Shaar a Chelariu 0 – Pudláková 19, Vojtková 12, Bakajsová 8, Pohunková 7, Selucká 6, Adamcová 5, Kašpárková 4, Matulková a Kozumplíková po 2
TH: 24/20 – 14/8
Trojky: 0 - 5
Doskoky: 36 - 31
Fauly: 17 - 19

České basketbalistky začaly veledůležité utkání na té správné vlně. Po koších Matulkové a Adamcové vedly 4:0. Rumunky český ofenzivní nápor mírnily dvěma koši s faulem. Po vystřídání na hřiště zaznamenala čtyři body za sebou v rychlém sledu Bakajsová. Po čtyřech a půl minutách měla již tři fauly na svém kontě třetí nejlepší střelkyně šampionátu Barbora Kašpárková. Trenérka se rozhodla neriskovat další její osobní chybu a raději jí ze hřiště stáhla. Do konce poločasu se Češky musely obejít bez své střelecké jistoty. Zdálo se, že jim to nevadí, když vedení na českou stranu vrátily Vojtková se Seluckou. Do konce čtvrtky si ho ale soupeřky vzaly zpět. Nic na tom nezměnil ani koš Pudlákové zároveň se sirénou ohraničující závěr první čtvrtiny.

Také do druhé čtvrtiny se vstup lépe povedl českým reprezentantkám, zejména díky košům Pohunkové a Vojtkové. Češky zatlačily na Rumunky v obraně a především zlepšily obranný doskok. I v útoku se prosazovaly poměrně lehce. Po technické chybě trenérky Krämer ale Rumunky proměnily oba trestné hody a z útoku přidaly koš. Rázem byl stav 31:33 z pohledu rumunského týmu. Minutu a půl před koncem soupeřky skóre vyrovnaly a dokonce šly do vedení. České basketbalistky limitovaly zbytečné ztráty v útoku, špatný obranný doskok a nízké procento střelby trestných hodů.

V prvním útoku ve druhém poločase si Rumunky třikrát útočně doskočily míč, přesto neskórovaly. Do vedení dostala Češky Pudláková. Vzápětí přidala trojku Adamcová, první trojku v zápase vůbec. Nastalo útočné trápení, během něhož české basketbalistky vystřelily celkem čtyři neúspěšné trojkové pokusy. Prosadila se až Pudlákové košem a trojkou. Po bloku Pohunkové a jejím zakončení rychlého protiútoku v poslední vteřině čtvrtiny nastupovaly Češky do posledního hracího období s náskokem čtyř bodů.

Pudláková navýšila náskok Češek trojkou, ale dvakrát za sebou pak české reprezentantky inkasovaly koš s faulem. Rumunky se dostaly do vedení. Na chvíli ho vrátila na českou stranu Vojtková a po dalším úspěšném útoku soupeřek i Pudláková trojkou. Rumunky ale dávaly v útoku lehké koše, navíc si vypomohly útočným doskokem. Češky v obraně zachraňovaly bloky Pohunkové či Matulkové. 1:10 před koncem vyrovnávala Vojtková. Rumunky ale prokázaly pevné nervy a své šance využily. Nic na tom nezměnila ani trojka naděje od Pudlákové. Na zvrat již bylo málo času.

Marcela Krämer: „Zlomový okamžik byl, když Kašpárková do páte minuty chytila tři fauly. Hráčka, na které stavíme hru a kapitánka, která má tým tahat si toto nemůže dovolit. Většinu času seděla na lavičce a pak když jí potřebujeme, těžko se vrací do hry. Podobně Beáta Adamcová, která nastupuje v základní pětce, už druhý zápas zahrála zkratovitě. Na druhé straně chci pochválit Bakajsovou a Seluckou. I když nastupují z druhé vlny, tak dokážou udržet tempo se soupeřem. V závěru to bylo o štěstí. Zase jsme neproměnily trestné hody. Hraje se těžko, když Vám chybí důležité hráčky ze základní sestavy.“