Prohra s Portugalskem a drama se sousedkami

Na osmém místě zakončili evropský šampionát U18 divize B čeští basketbalisté. Svěřenci Torstena Loibla v severomakedonském Skopje podlehli v posledním utkání na turnaji Portugalcům 54:88 a turnaj uzavřeli třemi porážkami v řadě. Úspěšnější byly v rámci nedělního programu stejně staré ženy, které také na šampionátu divize B v Rumunsku zvítězily i ve druhém zápase, když tentokrát zdolaly Slovenky 64:57. Základní skupinu uzavřou Češky ve středu od 20 hodin s Islandem.

Mužská reprezentace do osmnácti let znovu trpěla na špatný vstup do zápasu, když Češi vedli jen po dvou úvodních koších zápasu a ve čtvrté minutě šli Portugalci dopředu definitivně. Ještě v první čtvrtině se český tým udržel na dostřel a v osmnácté minutě byl rozdíl ve skóre šestibodový, ale poločas uzavřel portugalský tým devíti body v řadě a poprvé utekl do dvouciferného trháku. Češi bojovali i po přestávce, ale slabá ofenzivní produktivita je držela od většího ohrožení portugalského vedení.

Bohužel český tým prohrál přelom třetí a čtvrté čtvrtiny 0:11 a tam se rozdíl ve skóre definitivně zlomil. Portugalci pak povzbuzeni dobrým výkonem pokračovali v pohodovém výkonu a česká hra se změnila v trápení. Za poslední čtvrtinu dali Češi jen tři koše z pole a šest bodů a prohráli ji 6:24. Český tým výrazně ztratil v doskakování, které prohráli 29:47, což vyústilo v portugalskou převahu 22:8 na body z druhé šance.

Portugalce vedl s 21 body Nathan Noronha, nejlepším střelcem českého týmu byl s devíti body Mikuláš Čank, osm přidal Arsen Gevorkyan.

O něco víc se dařilo stejně staré reprezentaci žen, která porazila Slovensko ve velmi vyrovnaném a bojovném zápase. V prvním poločase měly spíše navrch Slovenky, které hned v úvodu vedly o šest bodů a po krátkém českém vedení na přelomu první a druhé čtvrtiny převzaly iniciativu zpět. Češky ale nepustily východní sousedky do vyššího náskoku, a naopak uzavřely první půli svou vlastní sérií 9:0, kterou se dostaly do vedení.

Vyhráno, ale zdaleka nebylo, když ani Slovenky nedovolily svým soupeřkám vyšší vedení a v důležitých chvílích, kdy se schylovalo k sérii trefily i nějakou složitější střelu a dostaly se zpět na kontakt. Poslední čtvrtina pak byla bitvou o každý koš, ale přeci jen byl český tým o něco přesnější a neustále si udržoval, byť nejtěsnější vedení. Nejhůře bylo tři a půl minuty před koncem kdy Slovenka Carlota da Cruz snížila na rozdíl jediného bodu a Slovenky pak měly i útok na otočení skóre, který ale naštěstí nevyužily. Český tým pak dal šest bodů v řadě a při závěrečném náporu Slovenek si důležitý útočný doskok při šestkách připsala Ela Zídková, čímž potvrdila českou výhru.

Češky se nechaly přeskákat od Slovenska 37:40, ale zase donutily své soupeřky k 22 ztrátám, ze kterých daly dvacet bodů. Slovenský tým vedla se 16 body Maria Štefancová, na druhé straně ve velmi rozloženém útoku kontrovala jedenáctibodová Ela Zídková (osm doskoků), osm bodů dodala Amálie Štenclová.