Povstání a boj před rekordem

Hned druhý den po nepovedeném vstupu do domácího EuroBasketu čekal na české basketbalisty v pražské O2 areně další těžký oříšek. Ve svém druhém vystoupení před domácím publikem museli čelit největšímu favoritovi základní skupiny D a jednomu ze žhavých kandidátů na zisk jedné z medailí.

Češi před zaplněnou arénou začali o poznání lépe než včera proti Polsku. Především jejich obrana byla o poznání aktivnější. Podle předpokladů dělal největší vítr v defenzivě Nikola Jokič, který se jen za první čtvrtinu postaral o více než polovinu bodů svého týmu. Zvýšenou aktivitou ale lvi hýřili i na doskoku. Často chodili doskakovat i útočně a to jim přinášelo další zajímavé možnosti na zakončení.

Kdyby Češi proměnili dva slibné nájezdy, mohli se se soupeřem udržet v kontaktu. Jenže druhé dějství pro ně nezačalo šťastně. Dobrý obranný zákrok Víta Krejčího byl posouzen jako faul. Od té chvíle Češi čekali na pozitivní okamžik ve své hře. Ztráty míče při přechodu do útoku rozhodně pohodě nepřidaly. Soupeřovu šňůru 18:0 přerušil až Hruban trestnými hody. Česká ofenziva nezažívala dobrý úsek hry.

Hru domácích přeci jen trochu rozhýbal návrat Víta Krejčího na palubovku. Jenže deset bodů za čtvrtinu je prostě málo. Natož pak proti takovému soupeři, jakým je Srbsko. Češi se snažili vstoupit do druhé půle aktivně, ale v dnešním basketbalu jsou prostě věci, které Srbům u sudích projdou a jejich soupeř je naopak potrestán.

České nadšení zákonitě opadlo. Srbové si s Micičem a Jokičem na palubovce drželi náskok kolem 20 bodů. Domácí ale zkusili ještě jednou povstat. Dvě slepené trojky Martina Peterky rozproudily českou ofenzivu. Srbům v útoku naopak chyběla jejich hvězdná dvojice. Poprvé v historii Česka hnal domácí dopředu kotel více než 15 tisíc fanoušků. Ten rozparádila trojka kapitána Hrubana na závěr třetí čtvrtiny.

Snížení srbského náskoku pod dvoucifernou hranici donutilo trenéra hostí vrátit na hřiště Miciče. Češi konečně na turnaji předváděli svou typickou hru. Bojovali v obraně, hráli spolu v útoku. Srbové si i tak drželi náskok kolem deseti bodů. Svou aktivitou ale domácí donutili Srby na hřiště vrátit základní pětku. Češi se snažili, bojovali, ale nepovedlo se jim snížit více než na osm bodů.

Závěr zápasu už byl i kvůli přezkoumávání u videa a další technické chybě pro českou stranu rozkouskovaný. I tak si Češi za svůj výkon především ve druhém poločase vyslechli „hoši děkujem“. Od 15 tisíc fanoušků to žádný basketbalista v Česku ještě nezažil.

Česko – Srbsko 68:81 (15:20 25:43 49:60)
Hruban a Krejčí po 13, Peterka 11, Auda a Balvín po 8, Sehnal a Kyzlink po 5, Jelínek 3, Veselý 2, Bohačík a Kříž 0 – Jokič 18, Micič 13, Marinkovič 11, Kalinič 10
Fauly: 24 - 16

Ronen Ginzburg: „Především se hrálo ve skvělé atmosféře, kterou tu čeští fanoušci vytvořili. A my jsme hráli s větší energií než včera. Bez Tomáše Satoranského, nebo i s ním po zranění je to teď pro náš těžké. Tomáš dnes nemohl hrát, ale ostatní odvedli na jeho místě velkou práci. V týmu byla dobrá atmosféra a hlavně ve druhé půli jsme hráli i v dobrém rytmu. Pro nás teď turnaj znovu začíná v pondělí třetím zápasem. Tam musíme odvést to nejlepší.”

Vít Krejčí: „Dnes to byl o moc lepší zápas než včera. V pátek jsme nehráli tak, jak bychom chtěli. Dnes jsme už byli agresivní v obraně a to je jediná cesta, jak vyhrát. Útok teď není takový problém a museli jsme se soustředit hlavně na obranu. Většinu zápasu, 30 až 35 minut, byla opravdu dobrá, ideálně bychom samozřejmě měli vydržet celých 40 minut. Pořád můžeme předvést ještě lepší výkon.”

Autor: CZ BASKETBALL