Poloviční úspěch s Maďarskem

Rozdílný první den prožily reprezentační výběry Česka do šestnácti let na Turnaji olympijských nadějí v Piešťanech. Lázeňské slovenské město bylo úvodní den úspěšné pro dívky, které přehrály Maďarky, naopak muži proti stejnému soupeři neuspěli. Turnaj pokračuje pro oba celky ve čtvrtek proti výběrům domácího Slovenska.

Turnaj zápasem dívek proti Maďarsku v Diplomat aréně kompletně odstartoval a Češky se předvedly ve velmi dobrém světle. Hned v úvodu rychle prohrávaly až šestibodovým rozdílem, na přelomu obou čtvrtin se ale dostaly do hry a v druhé desetiminutovce dominovaly. Parádně střílely, vyrážely do rychlých brejků a před přestávkou vedly až o čtrnáct bodů. Třetí čtvrtina ale byla přesně obráceným obrazem té druhé, český tým se trápil, vstřelil jen osm bodů a po třiceti minutách svítilo na tabuli vyrovnané skóre. Rozhodovalo se tak až v koncovce, když čtyři minuty před koncem vedl český tým o bod. Důležité šestky trefovala Julie Pilařová a minutu před koncem to bylo o čtyři pro Lvice. Maďarky ještě snížily ale v závěru si nepohlídaly obranný doskok, pak ztratily míč a český tým urval tříbodovou výhru.

Maďarsko – Česko 59:62 (14:14 27:41 49:49)

Hamzová a Zídková po 9, Pilařová 8, Paurová 7, Kubínová 6, Mikulová, Pavelcová a Rychetská po 5, Salačová 4, Bláhová a Kalná po 2, Kaducová

Fauly: 22 – 13

Julie Pilařová (hráčka českého týmu): „První čtvrtina se nám moc nepovedla, ale v té druhé jsme otočily skóre na naši stranu.“

Marie Hamzová (hráčka českého týmu): „Vstup do druhé půle nám moc nevyšel, nedařilo se nám ve třetí čtvrtině, ale v té čtvrté jsme zvedly hlavu a dokázaly jsme vyhrát.“

V druhém utkání programu se mužům trenéra Františka Róna už tolik nedařilo a výrazně duel ovlivnila hned první čtvrtina. Maďaři nastoupili ve velkém stylu, naopak český tým se střelecky trápil a po pěti minutách svítilo na tabuli divoké skóre 17:2. Pak se Lvi přeci jen srovnali, vysoký náskok, ale přesto přetrval. Jak se ale český tým trápil v první čtvrtině, tak místo toho zářil v té druhé a zasypal soupeře třiatřiceti body v druhé desetiminutovce. To pomohlo šestnáctibodový rozdíl z první čtvrtiny snížil na polovinu a úspěšný nástup do druhé půle v podobě trojky Marka Volfa znamenal snížení dokonce na rozdíl tří bodů. To však bylo z české strany a snahy o zvrat všechno, Maďaři okamžitě odpověděli osmibodovou sérií a o dvouciferné vedení do konce zápasu nepřišli. Češi duel nezabalili, ale na začátku posledního období jim soupeř unikl do dvacetibodového náskoku a s tím už se dalo něco dělat jen těžko.

František Rón (trenér českého týmu): „Po špatném vstupu do utkání jsme se postupně vyrovnávali s agresivitou soupeře. Ve druhem poločase jsme se dokázali dostat až na pět bodů díky zlepšenému útoku. Bohužel vzhledem k opakovaným chybám a košům soupeře z rychlého protiútoku z (který se nám nepodařilo celý zapas zastavit) jsme zapas ztratili. Největší rozdíl vidím v agresivitě obrany a v rychlosti přechodové fáze z obrany do útoku.“

Marek Volf (hráč českého týmu): „Vstup do zápasu byl bohužel nekoukatelný. Vyplašili jsme se z Maďarského presu. Ve druhé čtvrtině jsme dokázali skóre snížit na rozdíl 5 bodů, ale ve čtvrté čtvrtině jsme si bohužel nechali zápas opět utéct. Věřím, že další zápasy budou v našich rukou.“

Maďarsko – Česko 95:79 (24:8 49:41 76:62)

Volf 19, Ševčík 10, Koulisianis 10, Balog 8, Sertič 8, Smažák a Křesina po 7, Harazín 6,  Vraspír 4, Jordán, Nosek a Prokýšek 0

Fauly: 22 – 19

Fotogalerie ze zápasů je k dispozici na Facebooku Slovenské basketbalové asociace.