Pohodová výhra a čekání na soupeře

Bez porážky prošly základní skupinou na předkvalifikačním turnaji o světový šampionát v Mexico City české basketbalistky. Ve třetím utkání zdolaly Venezuelu již s jistotou postupu v pohodovém tempu 86:49 a čekají na výsledek večerního zápasu mezi domácím Mexikem a Černou Horou. V sobotním semifinále vyzvou poraženého z této dvojice.

Zápas začal nejprve kvůli povinné přítomnosti sanitky v hale téměř o půl hodiny později, ale oběma týmům jako by odložení prospělo. V první pětiminutovce se snad vůbec nebránilo a předháněly se střelkyně na obou stranách. Po pěti odehraných minutách si bral venezuelský kouč oddechový čas, když byl stav 20:15 a osm bodů dala zatím spíše sporadicky skórující Julie Pospíšilová. Češky v nastaveném tempu pokračovaly, trefily za první čtvrtinu čtyři trojky a dva koše v závěru první desetiminutovky od rychlonohé Gabriely Andělové znamenaly poprvé dvouciferné vedení a třicet českých bodů za čtvrtinu.

Druhou čtvrtinu zase odstartovala dvěma trojkami Kateřina Zeithammerová a český tým ukazoval, že je mu skoro jedno, jestli Venezuela bráni zónově nebo osobně. Když už Češky neproměnily svou střelu, šly si za útočným doskokem a dostaly se k dalšímu pokusu. Občas z až bezstarostné hry plynuly chyby i na české straně, ale Venezuela je nedokázala efektivně potrestat a do přestávky si odnesla dvaadvacetibodovou ztrátu.

Po přestávce už český tým převážně kontroloval hru i vedení, ještě víc, než je u týmů trenérky Ptáčkové běžné, se dařilo točit sestavou a rozložit zátěž před finální porcí dvou víkendových zápasů. Také venezuelský trenér prostřídal relativně brzy svou sestavu, a i když se hráčky z lavičky snažily, nedokázaly kvalitou českému týmu konkurovat. V závěru už kvalita hry poklesla, ale lvice bez potíží udržovaly náskok a žádná z českých hráček neodehrála méně než deset a více než devatenáct minut.

Bodově se nejvíc dařilo Tereze Vyoralové, Gabriele Andělové a Kateřině Zeithammerové, které shodně zaznamenaly po dvanácti bodech, o bod méně přidala Julia Reisingerová. Češky soupeře přeskákaly 50:34 a trefily se skvělou úspěšností 14 trojek.

Petr Treml (asistent trenérky českého týmu): „Nevěděli jsme, co nás čeká. Věděli jsme, že potřebujeme vyhrát, abychom byli první ve skupině. Báli jsme se, jak zapůsobí zdržení začátku zápasu, ale zapůsobilo to asi skvěle, protože jsme měli skvělou střeleckou úspěšnost, jen jsme se pomaleji rozjížděli v obraně. Chvíli to vypadalo jako nějaký exhibiční zápas, ale my jsme s tím nebyli spokojení, protože chceme vycházet z obrany a tam jsme byli příliš tolerantní a moc slabí. Pak se to zlepšilo a ubránili jsme všechny hlavní hráčky, na které jsme se připravovali, což bylo cílem.

Kateřina Zeithammerová (hráčka českého týmu): „Do zápasu jsme šly s respektem, protože jsme věděly, že tenhle tým je silový, hodně individuálně šikovný a mysleli jsme, že to bude těžký zápas. Měly jsme rozebrané hráčky a zvládly jsme je dobře pokrýt, proto takový rozdíl. Aspoň jsme měly víc času na rozstřílení a padaly nám střely z dálky, takže v tom nevidím problém. Byly jsme trochu ztuhlé, ale zvládly jsme to rozběhat. Za mě bych chtěla Mexiko, i když ten přípravný zápas nebyl lehký a do finále pak případně Černou Horu.“

Česko – Venezuela 86:49 (30:19 47:25 67:35)

Zeithammerová, Andělová a Vyoralová po 12, Reisingerová 11, Pospíšilová a Stoupalová po 8, Sklenářová 5, Šotolová, Hamzová a Šípová 4, Rokošová a Čechová po 3 – Fajardo 13, Diaz 10

TH: 20/12 – 19/13

Trojky: 14 – 4

Doskoky: 50 – 34

Zisky: 5 – 8

Ztráty: 13 – 10

Asistence: 21 – 10

Fauly: 20 – 20