Poctivá práce s outsiderem

Do čtvrtfinále evropského šampionátu divize B postoupili čeští basketbalisté do osmnácti let. Již před posledním utkáním v základní skupině měli Češi jistotu, i tak ale porazili outsidera z Kypru jasně 71:32. V pátečním čtvrtfinále je čeká těžší oříšek, nejspíše od 16 hodin vyzvou dosud neporažené Rakousko. Do divize A postoupí tři nejlepší celky turnaje.

Český tým nebyl v jednoduché roli, když byl jasným favoritem, s jistým postupem v kapse ale byla role o něco snazší. Svěřenci Torstena Loibla se odpíchli zejména od přesné obrany, která dostávala Kypřany do složitých střeleckých pozic a nedovolovala jim jednoduché koše. Bylo vidět, že soustředění na defenzivu bylo tak velké, že zejména v prvním poločase už nebyl možná i dostatek sil na útok. I tak ale Češi prohrávali jen dvakrát krátce v úvodu zápasu a relativně v poklidu si drželi mírný náskok. V polovině druhé čtvrtiny po nájezdu Daniela Duhajského vzrostlo české vedení na 25:14 a poprvé šlo do dvouciferných čísel. Pomáhalo útočné doskakování, kdy dvanáct útočných doskoků za poločas byl dvojnásobek výkonu Kypru za stejný čas, navíc se s jedenácti body za úvodní dvacetiminutovku dařilo Jakubu Soldánovi.

Na jednociferném počtu bodů ve čtvrtině se Čechům podařilo udržet soupeře i po přestávce, a tak ani nevadilo, že šestnáct nastřílených bodů tolik skóre na straně favoritů nenavýšilo. Bylo z toho kontrolované vedení i přes prostřídání sestavy a kyperská ofenzivní produkce i díky neúnavné české obraně postupně klesala až na pouhých pět bodů v posledním hracím období. Navíc se Čechům v závěrečné čtvrtině trochu rozjel útok, poprvé se povedlo dát přes dvacet bodů za čtvrtinu a nebýt některých až příliš nesobeckých útoků, zejména v rychlém přechodu, mohl být konečný rozdíl ještě vyšší.

Bodově Čechy tentokrát vedl patnáctibodový Jakub Soldán, do dvouciferných čísel se dostali ještě jedenáctibodový Viktor Ivánek a desetibodový Sebastian Křemen. Samuel Macht s Arsenem Gevorkyanem zase zapsali dvouciferný počet doskoků.