Po velmi dobrém výkonu těsná prohra s obhájci zlata

Česká republika – Litva 74:77 (23:25; 42:42; 63:63)

Peterka 21, Pecháček a Šafarčík 12, Kouřil 8, Šoula a Slanina po 5, Feštr a Křivánek po 4, Aušprunk 3 – Grigonis 16, Gintvainis a Krestinin po 14

Doskoky: 28 – 32

Zisky: 10 – 5

Ztráty: 12 – 15

Fauly: 18 - 17

Jako správný kapitán otevřel bodový účet domácích hráčů na mistrovství světa Petr Šafarčík. V tu chvíli už ale Češi proti dobře střílejícím Litevcům prohrávali 0:7. Hosté utekli už na rozdíl deseti bodů. Díky trojkám Kouřila, Pecháčka a Aušprunka se českým reprezentantům podařilo vyrovnat. Litevci pak sice opět odskočili díky trestným hodům. Domácí ale zpět na dostřel dostal trojkou v poslední vteřině první čtvrtiny Radovan Kouřil.

Češi dokázali otočit průběh zápasu a na chvíli překlopit misku vah na svojí stranu. Trojková palba jim zajistila až sedmibodové vedení. Litevci ale odpověděli stejným způsobem a zápas se vrátil do vyrovnaného stavu. Do konce poločasu už žádný z týmů nezískal výraznější náskok, a tak se po dvaceti minutách začínalo prakticky od nuly.

Úvodní nápor soupeře domácí přestáli celkem obstojně. Když se opět chytili v útoku, začali stahovat ztrátu, kterou v prvních minutách druhé půle nabrali. Ofenzivní steč vedl Martin Peterka, který se prosazoval především z dlouhé vzdálenosti. Šestibodový náskok domácích Litevci ale smazali, takže se do poslední čtvrtiny šlo za vyrovnaného stavu.

Litevci zlepšili svojí hru na útočném doskoku, což českým reprezentantům dělalo problém. Těm se navíc přestalo dařit na útočné polovině, což v konečném součtu dávalo soupeřům lepší výchozí pozici pro koncovku utkání. V nervydrásajícím a vyrovnaném závěru si Litevci zkušeně pohlídali svůj náskok a nepustili si už Čechy k tělu.

Petr Jachan: „Teď u nás probíhají smutné emoce. Byli jsme blízko k tomu, abychom utkání zvládli. Asi s překvapením. Hráli jsme s úřadujícím mistrem světa. Začátek byl z našeho pohledu možná veden s přílišným respektem než jsme zjistili, že jsme schopni hrát. Celý průběh utkání jsme měli poměrně dobrou úspěšnost střelby za tři body. Naopak se nám nedařilo v trestných hodech. To jsou ty maličkosti, co pak rozhodovaly. Utkání bylo vyrovnané až do konce. Několikrát jsme vedli a neudělali dobré rozhodnutí, naopak soupeř ano. Závěr byl pro nás možná až nečekaný, nebyli jsme na něj mentálně připraveni. Velké utkání rozhodují detaily. V nich jsme mohli být dnes daleko dál. Doskočený míč, jinak zvolená střela, to je asi to, co nám chybělo, abychom soupeře dorazili.“