Po úvodu vyrovnaná bitva

Na favorizované Španělsko nestačili ani přes zlepšený výkon po první čtvrtině v osmifinále evropského šampionátu divize A osmnáctiletých čeští basketbalisté a po porážce 77:64 je tak čekají souboje o deváté až šestnácté místo. Klíčový duel turnaje je čeká už ve čtvrtek od 13 hodin proti Litvě a svěřenci Torstena Loibla potřebují zvítězit, aby se vyhnuli nevyzpytatelným bojům o záchranu.

Češi šli do utkání jako jasný outsider, když ve své silné základní skupině ani jednou nezvítězili, naopak Španělé svou skupinu s Řeckem, Itálií a Dánskem jasně ovládli. Podle toho vypadal i vstup do zápasu, kdy český tým působil zaskočeně, a naopak Španělé sebevědomím jen sršeli a přenesli to i do skóre. Na české vedení 3:2 zareagovali patnácti body v řadě a vlastně si vytvořili základ náskoku do konce utkání. V následné přestřelce první čtvrtiny zvládli Španělé třicet bodů i díky trojce s klaksonem konce čtvrtiny a vybudovali si patnáctibodový náskok.

Ve druhé a třetí čtvrtině se český výkon výrazně zvedl. Náskok Španělska najednou nenarůstal, vybudovaná ztráta se proti tak kvalitnímu týmu jen těžko stahovala i přes velkou snahu. Zejména na obranné polovině došlo k výraznému zlepšení, chyběl větší tahoun do útoku, když se po předchozích velmi dobrých zápasech tolik nedostával do střeleckých pozic brněnský Milan Tomáš Stráněl. Spíše, než o stažení náskoku se tak hrálo o udržení stávajícího rozdílu mezi oběma celky. Španělé velmi zkušeně kontrolovali hru a nepouštěli se s Čechy do nějaké bodové přestřelky, která by mohla jejich vedení ohrozit.

Ještě o něco lepší výkon předvedl český tým v poslední čtvrtině, kdy Španěly udržel na deseti bodech a ukázal příslib do dalších zápasů, kdy bude muset zaútočit co nejdříve na první výhru. Španělský tým ani neměl žádného výraznějšího střelce, rozložená sestava ale měla šest hráčů mezi osmi a jedenácti body. Nejlepším střelcem zápasu tak byl Benjamin Koppke se 13 body, o bod méně přidal Vojtěch Zeithammer. Rozhodovaly tak maličkosti, například sedm zahozených trestných hodů Čechů či o tři ztráty více nebo dvě vstřelené trojky méně.