Po řádění Zídka se Sehnalem přetlačili lvi U24 Levice

Basketbalová reprezentace mužů U24 díky velkým individuálním příspěvkům autora 22 bodů Jana Zídka a dirigenta rozhodujících akcí Ondřeje Sehnala zvládla v Nymburce vyrovnanou koncovku (78-71) přípravy s druhým týmem letošní slovenské ligy levickými Patrioty, kteří včera vyhráli nad neúplným brněnským mmcité1, když opět nastoupili výhradně se slovenskou sestavou včetně čtyř reprezentantů.

Duel otevřela lví pětka Kovář, Sehnal, Radek Pumprla, Farský a Zídek. Poslední jmenovaný hned na startu před zraky svého táty i dědy, mimochodem dvou bývalých reprezentantů, nejenže s autoritou vyhrál úvodní rozskok nad 217 čísel vysokým Bojanovským, ale také hned v prvním útoku posadil do koše trojku. Zanedlouho přidal další a po dalších zásazích z oblouku Sehnala s Kovářem český tým vedl za pět minut 16-8.

Jenže Levičtí se po úvodní české sprše oklepali, sami začali skládat otevřené trojky, šikovně si uměli podat míč ke snadným zakončením pod koš a postupně víc a víc využívali okének v defenzivě lvů. Na ty od trenérů z lavičky stále zněl stejný pokyn: „V obraně spolu mluvte víc!“

Když slovenští hosté na přelomu prvních dvou čtvrtin při řadě minutých českých střel přešli do pětibodového vedení, vzal si nespokojený kouč Ginzburg krátce po sobě dva timeouty a byl stejně přísný jako při zápasech „áčkového“ národního týmu. Jednou hráčům vyčinil za měkkost na doskoku, podruhé rozehrávačům vytkl, že málo napadají podkošové hráče soupeře.

Lvi za osmibodového deficitu začali skore stahovat, úderně se prosadil křídelník Farský a „rodinnou“ střelou přs hlavu opět zaúřadoval do půle 10bodový Zídek, který v závěru druhé čtvrtiny byl ve hře v rámci vysoké české sestavy s Kovářem i Böhmem. Češi nakonec uhráli poločas na vyrovnaném skore 35-36.

Celý druhý poločas už se nesl ve vyrovnaném duchu. A Ronen Ginzburg zahájil své typické čáry se sestavou. Nejdřív poslal do hry podkošového Kováře se čtyřmi menšími parťáky, pak zase pětici navýšil dvěma pivoty a více než dvoumetrovým Böhmem, který se postupně chytil z trojkového oblouku. Jenže slovenský celek se stále nedařilo setřást, protože těžil spoustu šestek z četných českých faulů.

Až přišel na posledních pět minut šampion hry muže proti muži Ondřej Sehnal, který roztočil vlastní show i uprostřed pětkového zápasu a závěr s nemalou pomocí Zídka rozhodl. Nejdřív trefil trojku ze svého obávaného odskoku, poté vyzval ke snadnému podkošovému zakončení Zídka pasem bez dívání přes tři čtvrtě hřiště, sám se prosadil nájezdem zvaným „eurostep“ a své dílo završil luxusním pasem z nájezdu na zcela volného Kováře, který trojkou na 75-70 minutu před koncem prakticky rozhodl.

Jan Zídek: „Bylo fajn, že se děda i táta přišli na můj první zápas v dospělé reprezentaci podívat, oba mě ohromně podporují. Nebyl to ale nejlepší výkon, protože jsme spolu byli krátce. Největší problémy jsme měli v obraně, ať to bylo s komunikací, rotacemi, nebo týmovým bráněním. A taky s obranným doskokem. I když to pro mě byl první zápas po pěti měsících, tak posledních šest týdnů už se připravuju celkem intenzivně. Jistě jsem plíce cítil, ale nějak jsem to zvládl.“

Ondřej Sehnal: „Bylo to náročné, protože s některými kluky jsem se na hřišti viděl poprvé v životě. To seznamování bylo těžké, ale snažili jsme se na tréninku nějak protočit. Byla tam trochu improvizace, ale nakonec to vypadalo docela slušně. A ta konocvka? Asi to vyplynulo z toho, že jsem tu druhý nejstarší po Radku Pumprlovi, byl jsem určený kapitánem a nějak se ode mě očekává, že to vezmu víc na sebe. Snažil jsem se klukům vytvořit dobré pozice, které oni proměnili.“

Česká republika U24 – Levice 78:71 (20:23, 35:36, 60:61)

Body: Zídek 22, trojky 10/4, Kovář a Tůma po 10, Farský 9, Ondřej Sehnal a Böhm po 8, Fuxa 4, Michal Svoboda 3, Dombek a Samoura po 2, Váňa 0, Radek Pumprla 0 – Juríček 18, Bojanovský 16, Bachan 11

Trojky: 38/13 - 20/6