Po prvním čtvrtfinále Nymburk 15 v minusu

Napěchovaná nymburská hala se dalšího spektakulárního výsledku této sezony nedočkala. Třináctý tým italské ligy Varese, vyztužený zkušeností z NBA, podal v prvním duelu čtvrtfinále Europe Cupu po všech stránkách vysoce kvalitní výkon a k radosti hrstky svých fanoušků v hledišti veze do domácí odvety po výhře 65-80 vítaný 15bodový náskok, o který si řekl výrazně lepší druhou půlí (33-46).

První poločas byl nefalšovanou play-off eurobitvou s pouhými dvěma trojkami na obou stranách (z 11 pokusů u domácích a ze 14 u hostů), kdy každý bod získaný z podkošové mlýnice měl nesmírnou hodnotu. Atletičtí hráči Varese naráželi na většinou skvěle individuálně bránící domácí borce, kteří se jen výjimečně nechávali obejít z driblinku protivníka. Také ale museli enormně bojovat o spoustu obranných doskoků, kde řádili výškoví a vysoko skákající Varesané.

Do půle desetiztrátovým Polabanům se dařilo za podpory fanoušků skórovat ve vlnách a po jedné takové se probili do vedení 23-19. Ve druhé čtvrtině ale nedostali až na jednu výjimku ani jeden faul při nájezdech a zakončování kolem koše, navíc se pískali i jejich útočné fauly, až si musel na znamení odporu kouč Tabellini nechat dát technickou chybu. Varese si během druhé čtvrtiny několika seběhy na alley-oopy a z hrstky brejků pomohlo k obratu na 29-34, ale trojka Sehnala s klaksonem poločasu založila na další drama.

Do poločasu tichý Bohačík otevřel třetí čtvrtinu dvěma trojkami a celkem osmi body, čímž otočil na 40-39. Jenže pod trojkový kotel začali přikládat i hosté, kteří přidali i kombinace až do koše, a když se domácí nedostávali ani k útočným doskokům, uniklo Varese po 27 minutách na 42-51. Pak drželi Nymburk nablízku velmi aktivní rozehrávači Sehnal s Gordonem, ale z pick-and-rollů čím dál víc těžící hosté se stále znovu trhali, až na 48-57 po 30 minutách.

Skvělý Sehnal pak ještě dokázal snížit na čtyři body, ale když prošel obraně i zásah do hlavy při jeho nájezdu, odloučilo se Varese šest minut před koncem díky individuální kvalitě, střeleckému mistrovství  a aktivitě na útočném doskoku až na 53-66 a zbytek zápasu už kontrolovalo.

Nymburk (bez využití pivota Sanderse) v utkání dvojciferně nasytili Gordon (14), Bohačík (12), Mathon (10+12 doskoků) a Sehnal (10). Rozdílovými veličinami byly trojky (6-10), šestky (5-12) a také ztráty (19-11).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Občas je třeba si přiznat, že soupeř hrál lépe než my. Musíme Varese pogratulovat k výkonu, který předvedlo. Je to silný a talentovaný tým a dnes to ukázal. především ale ukázali fyzickou stránku a tvrdou obranu, které nečelíme tak často. měli jsme s tím problémy. Nepůjčovali jsme si dobře míč, ztratili jsme sebevědomí. V první půli jsme si ještě byli schopni vytvořit otevřené pozice, ale pak soupeř ještě zabral a my naopak nehráli v útoku tak dobře, jak jsme schopni. Musíme se sebrat a v odvetě hrát lépe. Podobně jako Varese dnes hrálo lépe než v předešlých zápasech. Zejména v obraně hráli výrazně lépe než obvykle. V útoku jsme je udrželi pod jejich průměrem, ale obranou si pomohli. Pro nás teď je cílem pokusit se u nich vyhrát. To je hlavní úkol. Pak uvidíme, jestli bude šance myslet i na dohnání toho manka a vyhrát alespoň o 16 bodů. Ale nemůžeme začít tak, že musíme hned dohnat manko, Musíme být trpěliví a věřit, že ta šance přijde. Vím, že máme na to, abychom hráli lépe než dnes. Děkujeme fanouškům, kteří dnes přišli. Vytvořili velmi hezké prostředí, podporovali nás. A také pochopili, že jsme na hřišti nechali všechno a i přes porážku nás podporovali, plácali si s námi a ocenili nasazení hráčů. moc si jejich podpory vážím a věřím, že podobných atmosfér zažijeme tady ještě hodně a že fanoušci dorazí i na další zápasy.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Oba týmy začaly nervózně. Pramenilo z toho hodně chyb. Ale Varese se postupně chytlo. My naopak druhý poločas začali pomaleji než oni, dovolili jsme jim pár trojek z protiútoků a manko naskakovalo. Koncovka od nás nebyla dobrá. Nic ale nevzdáváme a do Itálie pojedeme s tím, že tam můžeme vyhrát i o těch 16 bodů. Musíme trochu lépe poslouchat pokyny trenéra. Dnes se nám to nedařilo. Měli jsme více atakovat jejich nejlepší hráče, kteří nejsou extra obránci, a když budou mít problémy s fauly a budou sedět na lavičce, tak bychom mohli odehrát mnohem lepší utkání. Musíme na rovinu říci, že Varese odehrálo skvělé utkání. Pár zápasů jsme viděli a takhle dobře nezahráli už hodně dlouhou dobu. byli jsme na ně připraveni dobře, ale ty pokyny se nám nevedlo dostat na hřiště. Varese bylo kvalitou srovnatelné s Bahcesehirem, ale ten hrál pomaleji. Varese naopak byl nejrychlejší tým, proti jakému jsme hráli.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „První poločas nebyl optimální a druhý byl hodně špatný. Soupeř naopak předvedl, jak je to kvalitní tým. My možná až moc chtěli a hráli jsme moc na sílu. Je to škoda. Ale když oni vyhráli u nás o 15 bodů, tak nevidím důvod, proč bychom tam nemohli vyhrát o 16 bodů. Musíme být ale více koncentrovaní, disciplinovaní a více hrát spolu.”

Autor: Redakce NBL