Po další prohře berou muži U16 v divizi B osmé místo

Čeští basketbalisté do šestnácti let skončí na evropském šampionátu divize B v bulharské Sofii na celkovém osmém místě. Rozhodla o tom jejich těsná porážka v utkání o sedmé místo s Maďarskem 60:63.

Svěřenci Jana Slowiaka sice postoupili do nejlepší osmičky turnaje bez porážky, tři prohry za sebou však znamenají propad na konečné osmé místo. S Maďarskem sice ve skupině zvítězili, tentokrát ale vyšla koncovka soupeřům.

Mladí Češi tahali za kratší konec hned od úvodu utkání, když se zasekli na dvou vstřelených bodech až do deváté minuty zápasu a tou dobou už výrazně ztráceli. Maďaři vedli díky přesnější střelbě až o jedenáct bodů, ale Češi zabojovali a v poločase byli na dostřel.

Po přestávce šli Češi dokonce poprvé do vedení a vypadlo to na zvrat, přesto měli před poslední desetiminutovkou navrch svěřenci Attily Varadiho. Ti se dokázali dostat na rozdíl od Čechů více na čáru trestného hodu a na své koše se daleko méně nadřeli.

Závěrečné období pak bylo velkou bitvou o každý bod, kde ještě pět minut před koncem Češi vedli a o minutu později bylo naposledy srovnáno. V tu chvíli se však projevil druhý nejlepší střelec Maďarů Adam Balsay, který dal za poslední tři minuty polovinu ze svých dvanácti bodů v zápase. Češi navíc v závěru míjeli klíčové šestky a Balsay dvanáct sekund před koncem z čáry trestného hodu pojistil výhru Maďarska.

Češi znovu ztráceli na doskoku i v trestných hodech a nepomohl jim ani výrazně nižší počet ztrát.

Maďarsko – Česká republika 63:60 (16:9, 30:24, 46:41)

Pallai 18, Balsay 12, Filipovity 10 – Sýkora 14, Houser 13, Pelikán, Böhm a Vyroubal po 8, Fanta 5, Pták a Černý po 2, Kočvara, Manas, Noumeros a Kotala 0

TH: 21/16–8/3