Pět extra minut, nervy a radost - Lvi U20 jsou mezi Top osmičkou Evropy

Pokud platí, že zápasy play-off jsou kořením každého turnaje, pak utkání osmifinále ME U20 mezi Českou republikou a Slovinskem letošní šampionát pořádně připepřilo. Zápas, který rozhoduje o úspěchu a neúspěchu nabídl několik dějových zvratů, extra pět minut navíc a z českého pohledu pak především výbuch radosti. Češi jsou po výhře 79:77 v prodloužení mezi osmičkou nejlepších celků Evropy. Podruhé za sebou.

Češi do utkání vstupovali v roli mírného papírového favorita. Vždyť dokázali vyhrát svou základní skupinu. Jenže kříž pro první zápas vyřazovací části měli přetěžký. Výsledky nakonec rozhodli o tom, že se utkají se Slovinskem, které ale včera ještě bojovalo o první místo ve vyrovnané a silné skupině C.

Slovinci ukázali hned na začátku, že čtvrté místo ve skupině nevypovídá nic o jejich schopnostech. Český tým zmáčkli a během chvíle si vypracovali až vedení 12:3. To už bylo potřeba začít bít na poplach a nenechat si zápas ujet hned na jeho začátku. Čeští basketbalisté dokázali najít střelecké sebevědomí a díky zlepšené obraně, ze které vyráželi do rychlých protiútoků, se úsekem 19:3 ujali vedení.

Jenže pak dali vzpomenout na včerejší utkání s Belgií. Bohužel. Bez zisků v obraně marně hledali recept na slovinskou obranu a soupeř se díky tomu začal opět přibližovat. Svěřenci Petra Czudka sice ještě uhájili poločasové vedení, ale po změně stran se začínalo prakticky od nuly.

Příběh zápasu jako by nacházel stále tu samou dějovou linii. Pokud Čechům fungovala zónová obrana a mohli soupeře trestat z rychlých protiútoků, drželi si příjemné vedení. Jenže stačila chvilka nepozornosti a všudypřítomní Slovinci byli zpět ve hře. V tu chvíli přispěchal s trojkami Martin Roub a zdálo se, že i za jeho přispění Češi zápas dovedou do vítězného konce. Jenže jediný bod za poslední tři minuty nestačil k udržení devítibodového náskoku.

Slovinci vyrovnali dlouhou trojkou 21 sekund před koncem základní hrací doby. Mladí Lvi měli na ruce ještě dvě těžké střely, ale ani jedna z nich v koši neskončila. 40 minut nestačilo, na řadu přišlo prodloužení. To začali Češi dobře, jenže pak Slovinci opět trefili trojky a po další akce zde bylo náhle čtyřbodové vedení soupeře. Češi ale včas zareagovali. Kroutilův koš s faulem a Svobody dva body převrátili opět misky vah na českou stranu. Slovinci sice z následného útoku uspěli, ale svou pátou trojkou v zápase zajistil Čechům vedení Roub. Už definitivní. O tom rozhodlo několik chyb na obou stranách a neproměněná šance Slovinců v posledních vteřinách. Po ní naopak přišel faul a jeden úspěšný trestný hod z ruky Šimona Puršla. Češi mohli slavit. Po roce znovu postoupili mezi osm nejlepších celků Evropy v kategorii do 20 let.

Česká republika - Slovinsko 79:77 prodl. (23:15; 34:33; 50:45; 66:66)

Svoboda 26, Roub 19, Půlpán a Kroutil po 9, Dragoun 7, Puršl 6, Klímek 2, Chaloupka 1, Mareš, Potoček a Jokl 0 - Grubelić 18, Kosi 12, Cancar a Martinčič po 11

TH: 21/13 – 19/12

Trojky: 10 – 11

Doskoky: 49 – 39

Zisky: 7 – 10

Ztráty: 18 – 12

Asistence: 17 – 21

Fauly: 19 - 20