Páté místo ve FINAL 8 a slovenské stříbro pro Svit

Basketbalisté Iskry Svit, kteří měli v týmu Nymburka nejtěžšího možného soupeře ve čtvrtfinále, ze zbytku Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru vytěžili naprosté maximum, když vítězstvím v prodloužení v duelu o páté místo nad Komárnem (80-78) zároveň získali i stříbrné medaile v rámci Slovenského poháru a z Prahy tak rozhodně neodjíždějí s prázdnou. Komárnu po třech turnajových dramatech patří slovenský bronz.

Lépe do utkání vstoupili hráči Svitu, kteří po dvou úspěšných trestných hodech Rožánka šli do vedení 13-6. Komárno však odpovědělo dvěma trojkami Bernarda a po první čtvrtině svítil na tabuli stav 16-16. Utkání bylo velice vyrovnané a oba týmy se několikrát vystřídaly ve vedení. Ani v tomto souboji nepřišla útočná smršť, skore bylo v poločase dietních 34-28 pro Svit, který střílel s úspěšností 37 procent proti 33 Komárna.

To však vstoupilo lépe do druhé půle a po 9 bodech kapitána Volárika otočilo na 46-43 a i dál svůj náskok pomalu a trpělivě navyšovalo. V dobrém výkonu ze třetího dějství pokračoval Volárik, který druhou trojkou ve čtvrté čtvrtině po dvou minutách zvýšil na 56-50. Stejný bodový rozdíl platil po několika koších na obou stranách i tři a půl minuty před koncem. Svit vrátil do hry košem Mozone, po trojce Kalthoffa už to bylo jen o jediný bod a utkání směřovalo do napínavé koncovky.

Po koši Mozoneho byl 45 sekund před koncem stav 69-68 pro Komárno. Svit mohl v posledním útoku jít do vedení, ale skvělým blokem se blýskl Nuhu, hráči Svitu poté faulovali Gilbreatha, který jedním trestným hodem zvýšil na 70-68. Hosté měli ještě 3,5 sekundy a Kalthoff střelou těsně před sirénou poslal zápas do prodloužení.

V něm se oba týmy šestkrát vystřídaly v těsném vedení, za Komárno dal další dvě trojky Volárik, ovšem po trojce Mozoneho vedl Svit osm sekund před koncem 79-78. Poté přidal stejný hráč ještě jednu ze dvou šestek, a jelikož na druhé straně minul těsně před koncem Gilbreath, uhájil Svit těsné vítězství.

Z vítězného celku zatížili konto soupeře nejvíce body Mozone (27) a Kalthoff (15). Komárno táhl zejména Volárik (23 bodů, z toho 21 ve druhé půli a prodloužení), Nuhu (16) a Gilbreath (15). Mezi většinou vyrovnaných statistik vynikl zejména vyšší počet daných šestek Svitu (18-12).

Šimon Turza (křídlo Iskra Svit): „Tohle vítězství v prodloužení si budeme užívat, minimálně po cestě zpět domů, která potrvá pěkných pár hodin, a bude tak dost času to oslavit. Bylo to, myslím, zasloužené vítězství, lépe jsme bránili a ke konci měli i méně ztrát, což bylo klíčové. Pokud jde o naše páté místo ve FINAL 8, tak lepší to asi ani nemohlo být, protože Nymburk, který jsme měli ve čtvrtfinále, byl favoritem celého turnaje. A za druhé místo ve Slovenském poháru jsme určitě rádi.”

Samuel Volárik (křídlo BC Komárno): „Prohrát v koncovce takhle vyrovnaný zápas, kde už jsme vedli i o čtyři až pět bodů, to určitě zamrzí, ale takový je sport. Na konci základní hrací doby soupeř proměnil střelu, kterou jsme měli ubránit, a v prodloužení už se může stát cokoli. Celý turnaj pro nás byl ale výbornou zkušeností, konečně jsme byli konkurenceschopnější a celkově jsme cítili, že se nám jako týmu hraje lépe. Posouváme svou hru na vyšší úroveň a to byl náš cíl, abychom se předvedli před českým a slovenským publikem v co nejlepším světle. I sami sobě jsme ale ukázali, že basket hrát umíme, a to i přes tolik přestátých změn a problémů v týmu.”

Autor: CZ BASKETBALL