Parádní zvrat lvů U20

Málo vídaný obrat předvedli čeští basketbalisté do dvaceti let v utkání o páté až osmé místo na evropském šampionátu v polské Gdyni. Svěřenci Lukáše Pivody ztráceli v poslední čtvrtině utkání proti domácímu týmu dvacet bodů, ale duel otočili a po výhře 79:78 si v neděli zahrají od 13 hodin proti Litvě o konečné páté místo.

Byl to důležitý zápas pro sebevědomí českého týmu, který měl na turnaji bilanci jedné výhry a čtyř porážek před tímto zápasem, a i přes jistotu udržení elitní divize převládalo možná i trochu zklamání z prohraného nadějného čtvrtfinále proti Belgii. I to se možná na českém výběru trochu podepsalo a od závěru první čtvrtiny, který Poláci vyhráli 8:0 začali nabírat ztrátu. Druhá čtvrtina byla z českého pohledu nejhorší, když domácí celek výborně střílel a utekl do dvouciferného náskoku, který relativně v pohodě udržoval.

Po přestávce se hra srovnala, jenže Poláci už měli na kontě svůj náskok, který si dokázali udržovat i nadále a bez větších problémů odráželi české pokusy o návrat do utkání. Největším problémem byly pro český tým ztráty, které se kupily v důležitých momentech a působily frustrujícím dojmem na české hráče i lavičku. Úplně nejhůře vypadala situace osm a půl minuty před koncem, když Poláci otevřeli poslední čtvrtinu dvěma trojkami Kuby Pisly a vedli dokonce dvacetibodovým rozdílem. V tu chvíli ale přišla parádní stíhací jízda a v rámci první bleskové série 17:2 se Češi za tři a půl minuty přitáhli na rozdíl pěti bodů. Pak sice Pisla trefil další trojku, ale český tým se nenechal rozhodit a nápor pokračoval. Velkou trojku trefil tři minuty před koncem už tradiční lídr českého týmu Jakub Nečas a minutu a půl před koncem pak rychlý brejk ze složité pozice zakončil Šimon Svoboda a poslal Čechy poprvé od první čtvrtiny do vedení. Poláci pak pouze jednou šestkou srovnali a Nečas trefil 45 sekund před koncem v závěru limitu na útok další velkou střelu za tři body. Po ubráněném útoku soupeře už Poláci faulovali a Jakub Zvolánek posunul jednou šestkou skóre mimo dosah jedné střely.

Zoufalý polský nápor ještě vyústil ve snížení trojkou tři a půl sekundy před koncem, ale Češi po timeoutu dokázali vyhodit mimo dosah polského faulu a mohla vypuknout druhá česká radost na turnaji. Nečas se blýskl zápasovým maximem 24 body a 11 doskoky, Svoboda přidal čtrnáct bodů a Šťovíček 12. Nejlepší polský střelec byl devatenáctibodový Jakub Stupnicki.

Lukáš Pivoda (trenér českého týmu): „Gratulace a poděkování všem hráčům a realizačnímu týmu. To, co jsme předvedli posledních osm minut nemá obdoby… Ukázka obrovského srdce a charakteru. Jsem na všechny moc pyšný. Do zítřejšího utkání jdeme s naprosto čistou hlavou a odhodláním zvítězit.”

Adam Ivánek (hráč českého týmu): „Polsko jsme 2x v přípravě celkem s přehledem porazili a do zápasu jsme šli s tím, že je porazíme i potřetí. Samozřejmě jsme věděli, že Polsko na tomhle turnaji předvádí daleko lepší výkony. Do zápasu jsme vstoupili nesebevědomě a až do čtvrté čtvrtiny jsme prohrávali dvojciferným rozdílem. Jenže my jsme to nevzdali a zápas jsme otočili na naši stranu. Jsem velmi hrdý na náš tým, co jsme dokázali, ale ještě není konec. Zítra budeme bojovat proti Litvě o páté místo a jdeme přepsat historii.”