Olomoucko po jasné výhře bere 7. místo

Na startu závěrečného dne Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru basketbalistů si Olomoucko jako favorit utkání o 7. místo došlo pro jednoznačné vítězství nad ještě oslabenějším Baníkem Handlová (78-51). Zároveň zapsalo čtvrté místo v rámci Českého poháru.

Druhý tým slovenské ligy k osmé pozici ve FINAL 8 přidal čtvrtou příčku ve Slovenském poháru. Poslední duel musel při zranění jediné zahraniční akvizice Balčiunase odehrát v sedmi.

Utkání začalo netradičně už ve 29. sekundě technickou chybou pro kouče Olomoucka Hipshera. Ten do základu poslal na rozdíl od předchozích utkání čistě českou sestavu, ale i tak první část vyhráli Hanáci jednoznačně 24-14.

Když navíc na přelomu první a druhé čtvrtiny přišla série 16-1, náskok postupně narostl až na poločasových 37-23, a to ještě hráči Olomoucka zahodili sedm z 11 trestných hodů. Baník střílel s úspěšností pouhých 20 procent (29/6), zatímco Olomoucko mělo úspěšnost přes 40. I ve třetí části si Hanáci dále budovali náskok. Na konci čtvrtiny, kterou Olomoucko ovládlo 24-13, už činil 25 bodů. Navíc v poslední čtvrtině musel po druhé technické chybě do šaten nejlepší hráč Handlové Petráš, autor do té doby 23 bodů.

Největší rozdíl byl v úspěšnosti střelby, kterou měli vítězové výrazně lepší (v procentech 40-24). Hanáci dali také 14 trojek oproti 5 Handlové. Nejlepšími střelci byli za Olomoucko mladíček Olbort (19, trojky 13/5) a další rozehrávač Townsend (17).

Lukáš Olbort (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Prošli jsme skvělým turnajem a i celkově Českým pohárem, kde jsme postoupili přes Ostravu a Pardubice, semkli jsme se jako tým a bylo to super. Bohužel čtvrtfinále FINAL 8 nám s Levicemi uteklo a potom i druhý zápas s Komárnem, což je škoda. Každopádně jsou to super zkušenosti, včetně dnešního zápasu. Protočili jsme větší rotaci a můžeme odjíždět spokojení, protože jsme tu neudělali ostudu. S tou smrští tří zápasů za sebou proti takovým soupeřům to bylo hodně náročné, takové FINAL 8 se hrálo po dlouhé době. Hráči základní rotace tu náročnost určitě pocítili. Poslední zápas už se muselo sestavou víc rotovat a nakonec jsme to zvládli. A my, mladí čeští hráči, jsme tam nechali všechno - energii, snažili jsme se nedělat laciné chyby a ukázali jsme, co v nás je, což myslím vyšlo.”

Juraj Láštic (křídlo MBK Baník Handlová): „Bylo velmi náročné odehrát tři zápasy ve třech dnech, kdy jsme měli strašně málo hráčů do rotace, a dnes nás ještě sužovala zranění, což velmi ovlivnilo naši hru. Jsem ale rád, že jsme to zvládli a podali velmi dobrý výkon a hráli jsme srdcem. A doufám, že po takovém turnaji dostaneme od trenéra nějaké volno. Sezona ale pokračuje a musíme se zkoncentrovat na její poslední část a na play-off. Věřím, že se teď podaří tým doplnit, doufám, že přijdou kvalitní hráči a že sezonu dotáhneme hodně daleko.”

Autor: CZ BASKETBALL