Odstartoval turnaj olympijských nadějí

Jako už tradičně je čas mezi vánočními svátky vyhrazen turnaji olympijských nadějí, který letos po loňské přestávce pořádají polské Katovice. Do akce se vydaly týmy kategorie U16 a nechybí český mužský i dívčí výběr, který vyzve stejně staré soupeře z Polska, Maďarska a Slovenska.

Na úvod turnaje v pondělí vyzvala ženská reprezentace Maďarsko od 13 hodin a od 19:45 nastoupili chlapci proti Slovensku. Dívky pod vedením Richarda Fouska na favorizované soupeřky od začátku duelu nestačily, první čtvrtinu ztratily 7:33 a podobným stylem se odvíjel také zbytek duelu. Lvice podlehly 46:119 a Češky si tak zkusí spravit chuť v úterý odpoledne proti domácím Polkám. Ty nestačily po prodloužení na Slovensko 64:71.

Úspěšnější byla mužská reprezentace proti Slovensku, která zvítězila ve večerním duelu 67:54. Výběr Františka Róna měl od prvních minut mírnou převahu, když první koš z pole dali Slováci až po šesti minutách hry, dokázali však solidně bránit a nepustili Čechy do většího trháku. Ten přišel až v závěru druhé čtvrtiny, kdy český tým vylepšil útok, udržel znovu soupeře na jedenácti bodech za čtvrtinu a vedl šestnáctibodovým rozdílem. Dvouciferné vedení pak Češi bez větších problémů udržovali po celý druhý poločas a mohli tak v závěru dát prostor i hráčům z lavičky. Trenér Rón držel celou dobu širokou rotaci, když žádný z hráčů neodehrál víc než 22 a méně než 11 minut. Lvi se dokázali srovnat i se ztrátou na doskoku i jedenácti zahozenými šestkami, když byli výrazně efektivnější při střelbě za dva body. Muže čeká během úterního programu také domácí Polsko, které na úvod turnaje přehrálo Maďarsko 76:58.

Slovensko – Česko 54:67 (11:17 22:38 34:52)
Duhajský 20, Franěk 9, Pomezný 8, Matušík 6, Pavlík a Ivánek po 5, Chvojka a Lomička po 4, Zajíc 3, Svoboda 2, Šimonek 1, Bečka 0
Fauly: 24 - 27

Všechny utkání lze sledovat ze záznamu i živě na YouTube kanálu polské basketbalové federace.