Nymburk po 21 letech bez FINAL-4 poháru!

ECHO 4. KOLA A1 A ČTVRTFINÁLE ČP Basketbalistům Nymburka se nepodaří naplnit ani druhý cíl sezony. Ve čtvrtfinále Českého poháru je na domácí půdě vyřídilo jednoznačně Brno (90-72) a stalo se třetím účastníkem Louda Auto FINAL-4. Dnes se hrál i důležitý duel 4. kola nadstavbové skupiny A1 NBL, v němž Beksa nebývale jasně kralovala v Opavě (66-84) a porazila tak vicemistra i potřetí v sezoně.

Brno odstřihlo Nymburk od FINAL-4!

Byla to symbolická sekvence pro letošní sezonu Nymburka, který v ní ztratil někdejší nebezpečnost i zabijácký instinkt. Sedm minut do konce až o 16 bodů vedoucí Brňané začali uspěchávat útok a ztrácet míče a při jednom návratu do obrany tu navíc zůstal na palubovce ležet jejich top skórer Culpepper a musel tak vystřídat.

Polabané však po snížení na deset nevyužili dvě otevřené trojky, křídelník Lockett z frustrace spáchal čtvrtý týmový faul, jeho celek minul další střelu a navázal dvě ztráty a domácí víc nepotřebovali. Obě ztráty potrestali pěti body a v posledních minutách čtvrtfinále Českého poháru suverénně zamířili do FINAL-4. Na domácí půdě zvítězili v kulise 1312 fanoušků 90-72 a zajistili, že Nymburk bude na závěrečném turnaji chybět poprvé za 21 let, pokud se soutěže účastnil.

I v postupném útoku dynamičtější a pohyblivější Brno bylo takřka celý zápas napřed, ale po poločase bylo skore téměř vyrovnané (46-43). Půlpán s Bálintem zařídili při ztrátách hostů odskok na 13-5, ale za ve vlnách útočící Nymburk dokázali Váňa, Boeheim a Rylich i při 23procentním manku ve střelbě udržet hratelnou první čtvrtinu na skore 28-20. Tůma pak vedl hosty až k dílčímu obratu a lavička 21 body dopomohla týmu k minimálnímu poločasovému manku, ač hosté mnohdy nestíhali na obranném doskoku, pomalu se vraceli do obrany a nebyli přesvědčiví při hře do plných.

Ve třetí čtvrtině je navíc mnohem energičtější a na doskoku i při lovu míčů hladovější Brno dorazilo. Díky produkci řady mužů uniklo na 68-54, když pohledně kombinovalo, a nikdo v sobě neztělesňoval rozdíl v jeho převaze líp než forward Nečas (8+11 doskoků, 4 asistence, 3 zisky). Ten sice nevynikl bodově, ale byl na každém doskoku, bojoval o každý míč, asistoval, skvěle bránil a skončil nejvíc z týmu v plusu (+22).

Vítěze táhli Culpepper (19, ve čtvrté čvrtině se po pár minutách vrátil do hry), Chatman (17), Bálint a Půlpán (po 10). Za hosty byli výraznější jen Watson (16) a Boeheim (14). Z pole lepší Brno (v procentech 49-39) přestřílelo Nymburk z trojek (25/11 - 22/4), víc mělo i na doskoku (40-32, útočné 10-7, body z nich 12-6) a z 11 ztrát hostů sklidilo 10 zisků.

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno):
„Je ve mně spoustu emocí, jsem hodně dojatý, protože to jsou ty chvíle, proč děláte basket. To jsou ty chvíle, kdy vám bleskne hlavou, že to, co děláte a dáváte tomu obrovskou energii, tak to má smysl. Chtěl bych moc poděkovat nejen hráčům, ale celkově Basketu Brno jako organizaci, prostě všem lidem, kteří nejsou vidět, protože si to zaslouží. Chtěl bych poděkovat i divákům, jsem rád, že jsme jim mohli přinést takovou radost, protože 17 let je dlouhá doba a Nymburk tady vládl nad brněnským basketem. Dnes si to momentum užijeme, protože postup na FINAL-4 byl jeden z našich předsezónních cílů. Termínovka je ale neúprosná, v neděli hrajeme proti Kolínu, takže teď to bude hlavně o regeneraci, nastavit hlavy. Samozřejmě dnes budou kluci v euforii, ale jsou to profíci a hned zítra máme další trénink, musíme se připravit na Kolín, který je hlavně doma velmi nepříjemný soupeř. K zápasu jako takovému, tak si myslím, že klíč je v doskoku. Dnes jsme měli 10 útočných a 30 obranných doskoků, porazili jsme Nymburk z druhých šancí, což je obrovský rozdíl oproti minulým utkáním. Pokud budeme době doskakovat a nebudeme dělat živé ztráty, tak tento tým má obrovský potenciál. Jsem o tom přesvědčený, že můžeme dojít v obou soutěžích ještě daleko. Každopádně ještě jednou děkuji všem lidem, kteří přišli, nabyli nás energií a zítra jdeme znova do práce.”

Richard Bálint (rozehrávač Basket Brno): „Dnes dobrý týmový výkon. Děkuji divákům, že přišli v takovém počtu a podpořili nás. Jak jsem říkal, od první do poslední minuty skvělý týmový výkon a dobrá energie od nás. Drželi jsme to a nepustili jsme Nymburk do rychlých protiútoků. Dobře jsme bránili a to nás vyhrálo zápas.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Bohužel musím pogratulovat Brnu k postupu do FINAL-4. Byli dnes lepším týmem, moc nám toho nedovolili. Když jsme našli volnou střelu nebo se k něčemu propracovali, tak jsme měli problém s úspěšností na trojkovém oblouku. Bohužel dnes jsme nechytili ani začátek, Brno jsme nechali skórovat moc košů a to se projevilo pak na celém utkání. My jsme furt dotahovali a když jsme se přiblížili, tak jsme se nikdy nepřeklopili. Určitě je potřeba poděkovat i našim klukům, kteří si myslím, že bojovali až do konce. Dělali jsme ale chyby a ten náskok Brna narostl do velkých rozměrů. Je třeba říct, že Ondra Sehnal přijel s teplotou, proto nehrál tolik minut a patří mu za to dík. Ukázal srdce pro tým a nezbývá nám než se soustředit na poslední cíl a tím je česká liga.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Dnes to není moc o nás, Brno bylo jasně lepší tým na hřišti, byli líp připraveni a koncentrovaní. Od první minuty to byl jejich zápas. My máme teď 14 dní na to dát se do kupy a připravit se na zbytek sezony, který je pro nás velmi důležitý. Teď už máme jediný cíl a to vyhrát českou ligu. Proti takovým týmům, jako je Brno, to bude ale hodně těžké. Myslím si ale, že na to máme potenciál a můžeme to zvládnout. Gratuluji Brnu, které si to dnes zasloužilo a bylo jednoznačně lepší tým.”

Dokonalá loupež Beksy

Pardubický šéfdirigent Tomáš Vyoral se poprvé v sezoně utrhl ke dvacetibodovému nástřelu (23+7 doskoků), udržel svůj tým na rostoucí aktuální vlně a dovedl jej ke druhému dobytí kurtu vicemistra v této sezoně. Beksa po jednoznačném triumfu v Opavě (66-84) už navíc dorovnala čtvrté Ústí.

Slezané byli před téměř 1200 fanoušky natěsno jen prvních 15 minut, když zejména v první čtvrtině byl u všeho důležitého tým lídr Šiřina. Pak už ale i on přestal být vidět, jeho muži si navíc do půle nepomohli ani bodem z brejků, z pole byli jen 35procentní a pardubičtí guardi Vyoral s Šafarčíkem založili na rozhodný 11bodový odskok. Vyoral ve třetí části zosnoval dokonce únik nad hranici 20 bodů a trápící se útok Slezanů neměl zbraně na obrat, a tak Beksa v posledním dějství vedla dokonce rozdílem 30 bodů.

Vedle Vyorala byli v dresu hostů plodnější i Šafarčík (17) a Štěrba (11). Z pole o 14 procent přesnější Pardubice daly víc trojek (31/9 - 27/12) i šestek (11-18) a také mnohem lépe doskakovaly (29-46). Za domácí (bez Dragouna) se víc prosadili jen Šiřina (23) a Zbránek (10).

Petr Czudek (trenér BK Opava):
„Dnes bylo na hřišti jen jedno družstvo a tím byly Pardubice. Od začátku jsme tahali za kratší konec provazu. Omlouvám se divákům za předvedený výkon, který když nezlepšíme tak nemůžeme počítat ve skupině A1 s žádným vítězstvím. Musíme si zamést před vlastním prahem a odvádět lepší práci, abychom si udrželi přízeň fanoušků.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Dnes jsme nehráli dobře. Proti vynikající obraně jsme si chvílemi nevěděli rady. Nakonec jsme rádi za výsledek,který neodpovídá silám na hřišti. Omlouvám se za náš tým fanouškům a věřím, že se ještě ve druhé polovině soutěže zvedneme a budeme předvádět opavský basketbal.”

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Jsem rád za dnešní výkon a výsledek. Musím našim klukům pogratulovat. Dnes jsme předvedli ještě lepší výkon, než ve středu proti Ústí. Opava je doma silná, ale dnes jsme byli lepší a neuvěřitelné se stalo skutkem. Už letos potřetí jsme porazili Opavu. Teď si dáme pár dní pauzu a znovu se dáme do práce.”

Petr Šafarčík (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „My jsme jako tým podali asi nejlepší výkon v letošní lize. Nepustili jsme Opavu od začátku do utkání a postupně jsme se vzdalovali. V závěru domácí výsledek zkorigovali, ale to už jsme měli dostatečný náskok.”

Autor: Redakce NBL