Neúnavné Lvice zdolaly Koreu a postupují

Skvěle! České basketbalistky zdolaly ve finále předkvalifikace světového šampionátu v Mexico City Jižní Koreu 73:67 a vybojovaly v konkurenci osmi týmů jedinou místenku do kvalifikačního turnaje. Ty proběhnou od 8. do 16. března 2026, samotný šampionát v Německu pak na podzim téhož roku. Z druhého předkvalifikačního turnaje v africké Rwandě si postup zajistily Maďarky, se kterými se Češky utkaly v rámci poslední generálky před odjezdem.

V utkání byla od prvních minut vidět velká únava obou týmů, ale zároveň vůle vybojovat místenku do kvalifikace o světový šampionát. Češky inkasovaly relativně rychle dvě trojky, ale jinak dokázaly korejskou hru přečíst a například do pozic za dva body se nedostával asijský celek téměř vůbec. Oba celky se na každý koš hodně nadřely, trochu víc štěstí měly v závěru první čtvrtiny Češky, když po dvou útočných doskocích získaly těsný náskok.

Ten pak navýšila osobní pětibodovou sérií Natálie Stoupalová a Češky vedly nejprve o osm a o chvíli později dokonce o devět bodů. Bylo k vidění hodně chyb i minutých střel, ale český tým byl přeci jen o něco přesnější. Až po sedmnácti minutách přišel z korejské strany první dvoubodový koš v zápase, když se z těžké pozice trefila hlavní podkošová hvězda Jisu Park. Tato hráčka si ale na Julii Reisingerové udělala minutu před přestávkou třetí faul, ještě ale zůstala na palubovce a trojkou těsně před půlí snížila na rozdíl pěti bodů. Korea dala za první půli šest trojek, jen dva koše z pole a ztratila dvanáct míčů, vedla je jedenáctibodová Park, na druhé straně kontrovala deseti body Stoupalová.

Snad poprvé na turnaji českému týmu nevyšel vstup do třetí čtvrtiny, Korejky vypadaly jako polité živou vodou a skvělou úspěšností střelby na Češky nastoupily. Od stavu 33:33 daly sedm bodů za sebou a ujaly se nejvyššího vedení v zápase. V závěru třetí čtvrtiny ztrácely Češky 41:48 než zvedla prapor Gabriela Andělová a dvěma trojkami za sebou dotáhla skóre. Ještě necelých sedm minut před koncem vedl korejský tým o šest bodů a vypadal plný energie, Češky ale na tři minuty zavřely svůj koš a najednou neúnavně bojující Julia Reisingerová otočila skóre. Pak se vedení převracelo na obě strany, naposledy Korejky vedly tři a půl minuty před koncem. V tu chvíli prokázala pevné nervy Gabriela Andělová, která trefila důležitou trojku a o chvíli později přidala i koš z nájezdu. Když pak český tým znovu ubránil a míč z trojky síťkou prohnala také Stouaplová, mohla si radostně zakřičet. Češky byly najednou blízko.

Korejky přesně, jak je v jejich povaze, zápas nezabalily, dvěma velmi podobnými nájezdy ale uklidnila český výběr Eliška Hamzová a pak už mohla vypuknout obrovská česká radost. Korejská hvězda Park dělala, co mohla, dala 22 bodů, ale byla příliš osamocená, zatímco osm Češek dalo alespoň šest bodů v čele s patnáctibodovým duem Andělová – Stoupalová. Lvice se tentokrát nemohly tolik spolehnout na trojkovou střelbu, ale znovu soupeřky přeskákaly a ztratily jen dvanáct míčů oproti devatenácti chybám soupeřek.

Česko – Jižní Korea 73:67 (10:7 31:26 47:51)

Stoupalová a Andělová po 15, Reisingerová 9, Hamzová 8, Zeithammerová, Vyoralová, Šípová a Čechová po 6, Sklenářová 2, Pospíšilová, Rokošová a Šotolová 0 – Park Jisu 22, Park Jihyun 14

Fauly: 17 – 15

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „V prvním utkání trefily Korejky jen tři trojky a věděli jsme, že tady můžou být nebezpečné. Dnes daly trojek jedenáct a víme, jak je náročné vést jen o pár bodů, protože to neznamená nic. Mají dva rychlé protiútoky a dvě trojky a to bolí. Jsem hrdá na celý tým, že kritické momenty zvládl, protože jsme na tom několikrát nebyli úplně dobře. Pokrývali jsme dobře backdoorové situace, hru jedna na jedna a zároveň pokrýt trojky, to je těžké všechno najednou. Víc času jsme bránili velmi slušně, ale když nebyla obrana týmová, tak to měly Korejky mnohem jednodušší. Výjimečně jsme velmi špatně vstoupili do třetí čtvrtiny a tam jsme jim dali šanci. Zásadní moment bylo časté střídání, a i když šla základní sestava dolů, tak Korejky už byly unavené a musím pochválit hráčky z lavičky, že to oživily a pak začaly padat trojky. Trefila se Gába Andělová, potom Naty Stoupalová, která v zápasech o všechno ze sebe dokáže vydat všechno. Byla to obrovská týmová práce, a i časté střídání pomohlo k tomu, že jsme dokázali až do konce zápasu věřit ve vítězství. Postupuje jeden z osmi týmů a my jsme se tady setkali se styly se kterými nemáme možnost se setkávat a je to několik let zpátky, co hrajeme pouze s evropskými týmy. Už to jsou pro nás obrovské zkušenosti a bonus postupu je velká odměna nejen pro všechny hráčky, ale i pro celý realizační tým.“

Natálie Stoupalová (hráčka českého týmu): „Přišlo mi, že Korejky si zvykaly na místní prostředí den ode dne víc a byly na tom pořád lépe. Věděly jsme, že to bude těžký zápas, a i to tak určitě vypadalo. V jednu chvíli jsme i prohrávaly a jsem moc pyšná na holky, že jsme ze sebe dostaly poslední síly a ten zápas jsme dokázaly otočit a vyhrát ho. Bylo na nás vidět, že jsme byly v jednu chvíli hlavami dole a chodily jsme po hřišti jak bez ducha. Snažily jsme se ubránit sběhy, trojky a když jim padly střely z laufu, tak bylo těžké se s tím vypořádat. Nakonec jsme to zlomily naší bojovností a tím českým srdcem. Ke konci jsem i já chvilku nevěřila, jestli to dokážeme ještě zvrátit a jsem strašně ráda, že jsme měly tak širokou rotaci a každý, kdo přišel, něco na hřiště přinesl. Je to zásluha všech dvanácti hráček.“