Na závěr porážka od Slovinců

Čeští basketbalisté do 16 let dnes zakončili nejen svou, ale kompletní mládežnickou reprezentační sezonu. V Srbsku je na závěr Challengeru nečekalo vůbec nic lehkého. Museli se postavit reprezentaci Slovinska, která včera do posledních minut bojovala o celkové prvenství s domácím výběrem, aby nakonec padla o pět bodů. Dnes si Slovinci zlepšili náladu.

Zatímco včera Slovinci nezvládli první čtvrtinu, dnes si dali na vstup do zápasu pozor. Češi sice chvíli vedli, ale soupeř zapsal šňůru devíti bodů a otočil z 5:7 na 14:7. Od té chvíle tahali mladí lvi za kratší konec provazu a slovinský náskok pomalu rostl. Nemuselo ale být opticky tak nejhůř. Ještě tři a půl minuty před koncem první půle ztráceli Češi jen 12 bodů. Zbytek poločasu ale prohráli 2:9 a jejich manko se blížilo dvaceti bodům.

Největší zásluhu na tom na slovinské straně měl Bandelj. Ten se postaral o rovnou polovinu z 38 bodů svého týmu. To lvi na výraznějšího střelce čekali. Ti nejlepší zapsali čtyři poločasové body. Po změně stran odehráli Češi svou nejlepší část dnešní partie. Byli Slovincům vyrovnaným soupeřem a prakticky zabrzdili narůstání své ztráty. Poslední desetiminutovka už opět patřila soupeři, když lvi za posledních sedm a půl minuty vsítili jen dva body.

Českým nejlepším střelcem se stal opět Josef Svoboda a potvrdil tak své velmi dobré postavení mezi top skórery napříč Challengery. Mladí lvi dnes opět ztráceli pod košem. Doskok prohráli o propastných 26 poměrem 59:33. Nejvíc se na slovinské dominanci podílel Tratar s neuvěřitelnými 21 doskoky. Zatímco Slovinci po útočném doskoku dosáhli na 18 bodů, Češi na jediný. Přehráli však svého soupeře v bodech z rychlého protiútoku.

S jedinou výhrou tak Češi zakončí svou skupinu na posledním šestém místě. Na stejnou bilanci dosáhli i Belgičané, ale v jejich prospěch hovoří lepší vzájemný zápas.

Slovinsko – Česko 86:50 (19:9 38:20 58:38)
Bandelj 29, Flis 12, Lican 11, Smitran 10 – Svoboda 16, Kramosil 8, Henzl, Lízálek, Zvolánek, Koppke a Smažák po 4, Střílka, Švábík a Žižka po 2, Motyčka a Gale 0
Fauly: 21 – 18

Robert Lízálek: "Turnaj na kterém jsme po jedné výhře obsadili poslední pozici bych hodnotil jako menší zklamání. Sice jsme do turnaje nevstupovali jako favorité, ale naše hra neodpovídala tomu na co jsme se celé léto připravovali. Myslím ale že pro každého z nás má tento turnaj velké přínosy, poměřil nás s těmi nejlepšími v Evropě a poukázal na naše nedostatky. Určitě si odnášíme cenné zkušenosti a s klukama doufáme že to nebyl náš poslední společný turnaj. Na závěr bych chtěl poděkovat realizačnímu týmu i všem klukům za společně strávené reprezentační léto."

Autor: CZ BASKETBALL