Na úvod turnaje podlehli Češi v Xanthi domácí reprezentaci

Čeští basketbalisté vstoupili do přípravného turnaje čtyř zemí porážkou od domácího výběru. V parném řeckém večeru rozhodly o neúspěchu českých basketbalistů především jejich ztráty a útočné doskoky domácích.

Čeští basketbalisté vstoupili k nevoli vyprodané arény v řeckém Xanthi do utkání lépe než domácí reprezentace. Především na obranné polovině se jim dařilo držet ofenzivní choutky domácích zkrátka. Řekové si ale své neúspěšné pokusy v řadě případů dokázali doskočit a nabízené druhé i třetí příležitosti začali postupně využívat.

Díky tomu se skóre nejen překlopilo na stranu domácích, ale české manko začalo narůstat. Po třech minutách druhé čtvrtiny vedli Řekové na zakončení 28:13. Trenér Ginzburg svolal poradu a změnil obranu na zónovou. Česká ztráta se přestala prohlubovat, ale domácí basketbalisté jí stále drželi na deseti bodech.

Po změně stran se Češi několikrát přiblížili na rozdíl šesti bodů, ale domácí dokázali vždy zareagovat. Svůj čtvrtý faul si záhy zkraje druhé poloviny utkání udělal Jan Veselý, na kterého byli domácí rozhodčí během celého utkání velmi přísní. Po vystřídání hráčů základní sestavy se z českého útoku vytratila lehkost a prosadit se proti kompaktní domácí obraně bylo stále těžší.

Na začátek poslední části zkusil trenér Ginzburg vrátit na hřiště většinu zahajovací sestavy. Rozjetý domácí tým se ale už těžko zastavoval. Na české straně se navíc začaly opět hromadit ztráty. Manko lvů narostlo až ke dvaceti bodům, ale ani tehdy nepřestali bojovat o lepší výsledek a zkusili aktivní obranou získat míče a vyrážet do rychlých protiútoků.

Řecko – Česká republika 70:56 (19:14; 40:30; 55:40)

Koufos 18, Antetokounmpo 11, Calathes a Printezis po 8 – Satoranský 13, Jelínek 8, Schilb 7, Welsch a Houška po 6, Balvín a Pumprla po 5, Benda, Hruban a Veselý po 2, Šiřina a Bartoň 0

TH: 18/9 – 18/12

Doskoky: 42 - 36

Zisky: 12 - 10

Ztráty: 15 - 24

Asistence: 15 - 9

Fauly: 19 – 22

David Jelínek: „Věděli jsme, že když jsou doma, bude to ještě těžší. S tím jsme do toho ale šli. Bylo tam z obou stran hodně ztrát. Bohužel i z naší strany byly některé nevynucené, kdy jsme jim dávali šance. Udělali jsme jich hodně moc. Kdybychom nedělali tyto chyby, dostali bychom se víc do střelby a zvyšuje se šance na víc bodů. Celý zápas jsme tekli na doskoku. Oni jsou velcí, siloví. Ze začátku jsme to zvládali. Pak přišel úsek, kdy jich měli hodně. Ve třetí čtvrtině se to zlomilo a tam nám už utekli. Střídáme obrany – osobku, zónu nebo co ještě nacvičíme. Čímkoliv můžeme zastavit protiútok, to je pro nás výhoda.“

Ondřej Balvín: „Na Bourousise jsme zvyklý z ACB. Ten je hodně silový. Pak tam měli ještě pohyblivějšího Koufose. Nebylo to pro mě nic extra nového. Rozhodčí pustili tvrdší hru a oba týmy se tomu přizpůsobily. Každý se s tím kontaktem vypořádával. To k boji pod košem patří. Dneska bych ale řekl, že jsme to oba týmy hodně řezaly. Už jsme natolik vyspělý tým, že jednoho hráče (Jana Veselého) můžeme nahradit. Máme z lavičky hráče, kteří mohou zastat jejich pozici. Neříkám, že tak kvalitativně, ale můžou týmu pomoci v jiných směrech.“