Na úvod turnaje Češky deklasovaly Čínu, vyhrálo i Rusko

Česká republika – Čína 71:52 (17:18; 39:28; 55:38)
Elhotová 13, Zrůstová a Bortelová po 10, Hanušová 9, Veselá 8, Hejdová a Pecková po 5, Kulichová a Hindráková po 4, Burgrová 3, Bartoňová a Vyoralová 0 – Shen 9, Zhao a Liu po 7
Doskoky: 35 – 36
Fauly: 17 – 20
Zisky: 15 – 10
Ztráty: 14 - 23

Přestože české basketbalistky rozhodně neměly nad svými soupeřkami výškovou převahu, byly to právě domácí pivotky, kdo obstaral přísun bodů na české straně v začátku utkání. Alena Hanušová dokonce překvapila čínskou obranu úspěšnou trojkou. Číňanky dotahovaly většinou z trestných hodů nebo zpoza trojkové čáry. Přestože domácí hráčky strávily celou první čtvrtinu ve vedení, košem v poslední vteřině zvrátily skóre na svojí stranu soupeřky.

Českou reprezentaci už z rozehrávky opět dirigovala Veronika Bortelová, která musela předchozí utkání proti Kanadě vynechat kvůli zranění oka ze zápasu s Ukrajinou. Právě její dvě přímočaré akce z poloviny druhé čtvrtiny, z nichž jedna vedla přes skoro o 40 cm vyšší Wei Wei, zajistily Češkám šestibodové vedení. To do poločasu ještě navýšily. Zejména díky dobré práci na útočné polovině.

Z velmi dobré defenzivy vycházely domácí hráčky i po změně stran. Jejich vedení se tak netenčilo, i když v útoku, zejména v první polovině třetí čtvrtiny, vyprodukovaly několik ztrát. Když se Češkám začalo dařit i na útočné polovině, blížil se jejich náskok až ke dvaceti bodům.

Závěrečná čtvrtina už řešila pouze otázku skóre. Češkám vypadlo pár nadějných střel z koše, přesto soupeřky nepouštěly pod dvoucifernou hranici. V závěru si domácí hráčky opět zápas pod svojí kontrolu a dovedly ho k vysokému vítězství.

Lubor Blažek: „Ten výsledek je dobrý. Jsem rád, že to, co chceme hrát v obraně, jsme tak na 90 procent splnili. Ten tlak jsme vyvinuli a ubránit Čínu na 52 bodů, to se tak často nestává. Čína je světová špička a já si myslím, že jsme si potvrdili, že ten trend vsadit všechno do obrany je správný.“

V prvním zápase dnešního programu porazily Rusky po vyrovnaném průběhu Lotyšsko 70:63. Zítra turnaj v KV Areně pokračuje nejprve utkáním mezi Ruskem a Čínou (16:00), aby se od 18:30 střetly domácí hráčky s Lotyšskem.

Rozpis, výsledky a další podrobnosti k turnaji najdete zde.