Na úvod MS těsná porážka od Italek

České basketbalistky do 17 let mají za sebou vstup do světového šampionátu. Ve španělské Zaragoze podlehly v repríze semifinále z loňského ME do 16 let podlehly po dramatickém závěru italskému výběru. Do mistrovství světa tak nevkročily tou pravou nohou a před dnem volna a utkáním s USA mají tedy na svém kontě jeden bod.

Mladým Lvicím se úvod zápasu příliš nepovedl, když rychle nabraly ztrátu pěti bodů. Tu soupeřky navíc navýšily až na hodnotu 13 bodů, když se Češky ve druhé čtvrtině dostaly do značných ofenzivních problémů. V tu chvíli bylo jasné, že ještě před poločasovou pauzou mohou utkání ztratit. Svěřenkyně trenéra Richarda Fouska proto zabraly a skvělou závěrečnou částí první poloviny utkání dotáhly na poločasových 26:26.

Z trojkové přestřelky po změně stran vyšly o poznání lépe Italky. Češkám opět dělala problém aktivní a tvrdá obrana soupeřek. Jejich ztráta se opět šplhala ke dvojciferné hranici. Už už to vypadalo, že si Italky v pohodě dokráčí pro vítězství, jenže buldočí povaha českých Lvic slavila úspěch. Alespoň na chvíli. Češky dokázaly stáhnout náskok soupeřek a dostaly se na hratelných pět bodů.

Jenže pátý faul si připsala nejlepší česká střelkyně v zápase Adéla Smutná a dvě a půl minuty před koncem tak musela opustit hru. Ani to ale mladé české basketbalistky nezlomilo a dál bojovaly o první úspěch na MS. Po koši Vitulové 30 sekund před koncem utkání už ztrácely jediný bod. Dobrá týmová obrana následného italského protiútoku jim dala dobrou šanci na vítězství, ale stěžejní česká střela v koši neskončila. Po taktickém faulu pak Italka proměnila první šestku a druhou nahodila, aby už Lvicím nezbýval čas na protiútok.

„Ve druhé a čtvrté čtvrtině jsme se dokázali zvednout, ale na vyrovnání bodového manka to nestačilo. Neuznaný koš Vitulové v poslední minutě mohl rozhodnout o prodloužení nebo naší výhře, stejně jako netrefená poslední střela pár vteřin před koncem,“ litoval neproměněných šancí v dech beroucím závěru asistent trenéra Robert Landa.

Češky kralovaly na doskoku, když dokázaly fyzičtější soupeřky pod košem přetlačit o deset získaných míčů. Jejich pojetí v útoku navíc bylo ve srovnání s italským kolektivnější, ale vaz jim zlomily ztráty, kterých za zápas napáchaly o šest více než soupeř. Češky navíc takřka celý zápas musely dotahovat vedení soupeře, což jim ubíralo síly.

Trenérský tým se po zápase snažil najít příčiny těsné porážky. „Se zataženou ruční brzdou se hrát nedá a v zápase jsme bohužel měli úseky, kdy nám to hodně dřelo. Na turnaji této úrovně můžeme uspět jen v případě, že všechny hráčky budou hrát na hranici či za hranicí svých možností, což bohužel v průběhu celého zápasu nesplňovaly,“ uvedl Robert Landa.

Po dni volna čeká na české basketbalistky prestižní utkání proti reprezentaci USA.

Itálie – Česká republika 59:57 (15:10; 26:26; 46:39)

Fassina 16, Pinzan 12, Del Pero 10 – Smutná 19, Pospíšilová 9, Šípová a Voráčková po 6, Brabencová a Šotolová po 5, Vitulová 4, Rašková 3, Szcotková, Tomancová a Rylichová 0

TH: 25/17 – 21/15

Trojky: 8 – 6

Doskoky: 36 – 46

Zisky: 13 – 14

Ztráty: 16 – 22

Asistence: 10 – 15

Fauly: 18 – 18