Na úvod kvalifikace důležitá výhra

Bělorusko – Česká republika 65:73 (18:19; 30:39; 53:53)
Kudrautsau 16, Parakhouski 14, Ulyanko 11, Korshuk 10, Charykau 6, Tratsinetski a Meshcharakou po 4, Stiggers, Laskevich a Pustahvar 0 – Jelínek 16, Benda 13, Satoranský a Welsch po 12, Bartoň 6, Balvín 5, Hruban 4, Pumprla a Švrdlík po 2, Houška 1, Čarnecký 0
TH: 25/20 – 22/13
Trojky: 3 - 4
Doskoky: 35 - 38
Asistence: 13 - 16
Fauly: 23 - 22

K prvnímu utkání kvalifikace ME 2013 zavítali čeští reprezentanti do Běloruska. Úvod zápasu se lépe vydařil domácím, kteří z prvních útoků dokázali skórovat. Vypracovali si tak miniaturní náskok 6:0. Pak zaznamenal první české body v kvalifikaci Tomáš Satoranský, který vzápětí přidal další koš a Češi tak vyrovnali hru. Češi nenechali během první čtvrtiny soupeři šanci jít do výrazného vedení. A nakonec to byli oni, kdo první desetiminutovku vyhrál. Poprvé do vedení je dostal Pavel Pumprla.

Také druhá čtvrtina přinesla vyrovnaný basketbal. Oba týmy se prosazovaly především z vymezeného území. První úspěšnou tříbodovou střelu zápasu zaznamenal po sedmnácti minutách hry David Jelínek. Krátce nato přidal další. Svojí tříbodovou střelu přidal také Luboš Bartoň. Rychlý protiútok navíc zakončil Jelínek a Češi vedli už dvouciferným rozdílem. To jim tři vteřiny před koncem poločasu mohl trestnými hody vrátit Welsch. I když neuspěl, druhá polovina druhé desetiminutovky patřila jednoznačně českým lvům, kteří si tak v polovině utkání mohli užívat devítibodový náskok.

Do druhého poločasu vstoupili mnohem aktivněji Bělorusové. Českým basketbalistům se nedařila hra na útočné polovině, ale zároveň měli i problémy v obraně. Soupeři český náskok dotáhli a dokonce se vrátili do vedení. Zápas se vrátil do starých kolejí, ve kterých byl v prvních 15 minutách. Oba týmy bojovaly o každý bod a skóre bylo maximálně vyrovnané.

Úvod poslední čtvrtiny patřil na útočné polovině v českém dresu Balvínovi. Podobnou bodovou porci přidal i Welsch a Češi vedli o tři body. Bělorusové ale dokázali těžkou trojkou skóre opět vyrovnat. Oba týmy se těžko prosazovaly v útoku. Bělorusové dokázali uskákat hodně míčů po vlastních neúspěšných střelách. Přesto to byli Češi, kdo tři minuty před koncem vedl o čtyři body. V tu chvíli domácí neproměnili jasnou příležitost, což hned z protiútoku potrestal David Jelínek. České basketbalisty držela v rozhodující fázi utkání dobrá obrana, která nedovolila soupeři skórovat více jak pět minut. Když už se jim to povedlo, z následného útoku zaznamenal Petr Benda koš s faulem. Češi ale svojí chybou v přechodové fázi ještě dali Bělorusům minutu před koncem šanci. Rozdíl byl čtyři body. Závěr si ale čeští reprezentanti pohlídali i díky trojce Satoranského a připisují si tak první velice důležitou výhru v kvalifikaci ME 2013.

Pavel Budínský: „Pro nás to byl určitě velmi důležitý první krok. Vítězství na půdě soupeře, které jsme doslova vydřeli, protože to utkání bylo hodně fyzické se spoustou soubojů. Nebyli jsme úplně v optimální pohodě, co se týká útoku. Nedařila se nám střelba. Určitě ale zasloužíme kredit, že jsme soupeře v poslední čtvrtině ve třech, ve čtyřech útocích soupeře ubránili, dali jsme dva tři koše, které nás dostaly do klidu, a pak už jsme závěr kontrolovali. Máme první výhru a z venku. To je to nejdůležitější, co si z Běloruska odvážíme.“

Jiří Welsch: „Máme za sebou první, řekl bych těžké utkání. Samozřejmě cenné vítězství na hřišti soupeře. Troufám si říct, že po těch šesti přípravných zápasech, to byl dneska asi náš nejslabší výkon v útoku. Nevytvářeli jsme si příliš dobré střelecké pozice, ale na druhé straně jsme to vybojovali dobrou obranou, hlavně v závěru utkání. Myslím si, že jsme byli basketbalovější tým. Bělorusové proti nám dominovali spíše fyzickou silou, ale nakonec se nám podařilo se s tím vypořádat.“