Na ME U20 drtivé vítězství nad Švýcarskem

Česká republika - Švýcarsko 71:42 (29:14; 40:24; 52:30)
Pohunková 20, Kašpárková 13, Effangová 8, Kozumplíková a Adamcová po 7, Vojtková 6, Matulková 2, Věchtová 1, Selucká a Bakajsová 0 – Favre 8, Cutunic, Bozovic a Clément po 6, Dorestant 5, Thürler, Rieder a Cavin po 3, Milenkovic 2, Ezzakraoui, Studer a Grobet 0
TH: 25/15 – 19/13
Trojky: 6 – 1
Doskoky: 43 – 34
Fauly: 19 - 21

Před televizními kamerami dnes nastoupily české basketbalistky ke svému šestému utkání na domácím šampionátu. První koš sice zaznamenaly soupeřky, ale po koších Pohunkové a Pudlákové byly lepším týmem Češky. Ty svého soupeře po celý první poločas nepustily zpět do vedení. Rychlým protiútokem zvýšila Kozumplíková již na dvouciferný rozdíl. Češky příkladně bojovaly. Vzorem jim byla kapitánka Kašpárková, která sice neproměnila dva trestné hody, ale neúspěšnou střelu si doskočila a skórovala.

I ve druhé čtvrtině české basketbalistky bojovaly. Díky úspěšné střelbě a rychlému protiútoku navýšily své vedení až na 18 bodů. Švýcarky ale odmítly, aby se český náskok vyšplhal přes 20 bodů. V útoku si trpělivě chodily pro fauly a Češky jim svými zákroky dávaly možnost střílet trestné hody. Češky se naopak v útoku chvíli trápily. Ofenzivní sebevědomí jim vrátila až trojkou s klaksonem označujícím konec útoku Pohunková.

Důležitý úvod druhého poločasu zvládly Češky na jedničku i díky košům Kašpárkové a Pohunkové, které tak navýšily české vedení už na 20 bodů. Třetí čtvrtina vůbec patřila Pohunkové. Sama by v ní bodově porazila Švýcarky 8:6. Kromě Kašpárkové jí na české straně ještě podpořila bodově Vojtková.

Jak Pohunková ukončila třetí čtvrtinu, tak začala čtvrtku poslední, tedy košem. České hráčky neopouštěly od kvalitní obrany a mohly tak vyrážet do rychlých protiútoků jako například Kozumplíková. Kromě toho se českým reprezentantkám dařila i střelba ze střední a dlouhé vzdálenosti. Po trestných hodech Effangové už rozdíl ve skóre vyšplhal až na 30 bodů! I když si nakonec dosyta zahrály všechny české basketbalistky, porazily Švýcarky rozdílem třídy.

Marcela Krämer: „Do každého zápasu, ať už trénuji klub nebo reprezentaci, hráčky hecuji, že když zvládneme všechny zásady v obraně tak jak máme, což se dneska ukázalo, že jsme dodržely a udělaly minimum chyb, tak nám může dát soupeř za čtvrtinu do deseti bodů. Hecovala jsme hráčky s tím, že nám nesmí dát více než deset bodů. Někdy se to povedlo, někdy ne. Dneska jsme bránily skvěle. Vyvarovaly jsme se zbytečných faulů, i když některé tam byly, ale myslím si, že holky si začaly věřit, tahaly to do protiútoků, dostaly se na koně. Zjistily, že pokud budou plnit to co mají, je reálné vyhrávat. Já doufám, že jim to zůstane do d