Muži U20 přetlačili Island a zahrají si semifinále ME

Mužská reprezentace do 20 let si zahraje semifinále evropského šampionátu divize B. Svěřenci Ladislava Sokolovskému přehráli ve čtvrtfinále turnaje v Portugalsku Island 77:67 a stále tak živí naději na návrat do elitní divize. V sobotním semifinále vyzvou vítěze čtvrtfinále mezi Belgií a Nizozemskem.

Ve vyrovnané bitvě prvního poločasu měly nejprve navrch Islanďané, kteří tvrdou obranou trápili český útok a sami si udržovali těsné vedení. To jim vydrželo vlastně až do závěru první půle, kdy Češi vedení Vítkem Krejčím dotáhli skóre a po jeho zisku a parádní smeči šli těsně před pauzou dokonce do vedení.

Českým Lvům patřil i vstup do třetí čtvrtiny, když přitvrdili v obraně a vedení chvílemi až nezastavitelným Krejčím utekli po čtyřech minutách do jedenáctibodového trháku. Bojovní Islanďané se ale nepoložili, po oddechovém čase zavřeli vlastní obrannou polovinu a začali postupně z českého náskoku ukrajovat. V poslední minutě třetí čtvrtiny se dostali až na rozdíl dvou bodů, v tu chvíli ale zazářil hrdina momentu Jakub Slavík, který si připsal koš s faulem a o chvíli později i trojku.

Herní pohoda vydržela českému týmu i na začátku poslední čtvrtiny, kdy se okamžitě trefil z dálky Marek Welsch a po dalším koši Slavíka to bylo dokonce o dvanáct. Dlouho to vypadalo na rozhodující ránu, Island však v sobě měl ještě jeden nápor a dvě minuty před koncem už to zase bylo jen o pět. Nervózní fázi zápasu zlomil košem po nájezdu znovu Krejčí a Češi si pak výhru pohlídali v závěrečné loterii trestných hodů.

Česká republika – Island 77:67 (15:19; 34:34; 59:52)

Krejčí 21 (11 doskoků), Zídek 16, Slavík 11, Welsch a Štafl po 10, Kovář 5, Lukáč a Novotný po 2, Borovka, Karlovský, Snopek a Sychra 0 – Jonsson 20, Henningsson 19, Petursson 11

TH: 24/14 – 14/11

Trojky: 7 – 6

Doskoky: 48 – 46

Zisky: 11 – 11

Ztráty: 15 – 15

Asistence: 15 – 18

Fauly: 17 – 24