Muži U20 padli s Belgií v koncovce, ale první místo ve skupině neztratili

Čeští basketbalisté do 20 let poprvé na letošním Mistrovství Evropy padli. Prvním, kdo dokázal svěřence Petra Czudka přehrát, byla Belgie. Nic to ale nemění na tom, že mladí Lvi obsadili v základní skupině první místo a v zítřejším nejdůležitějším zápase turnaje se utkají se Slovinskem.

Díky předchozím výsledkům v základní skupině si Češi už s předstihem zajistili první místo ve skupině a nic na tom nemohl změnit ani dnešní zápas s Belgií, která naopak čekala na svou první výhru. Úvod utkání tomuto aktuálnímu rozložení sil také nasvědčoval. Češi se ujali výraznějšího vedení a zdálo se, že si půjdou pro třetí výhru ze tří zápasů.

Jenže Belgičané se nechtěli vzdát. Ve druhé čtvrtině využili českých ztrát k tomu, aby se dostali zpět do zápasu a dokonce uchvátili poločasové vedení. Od té doby měli diváci možnost sledovat vyrovnaný boj, v němž Čechům uškodil krátký výpadek v ofenzivě. Ten ale dokázali nakonec ještě dohnat a dovést zápas do vyrovnané koncovky.

Jenže nedokázali se dostat blíže než na ztrátu jednoho bodu. Belgičané většinou našli odpověď a v závěrečné šestkové loterii udrželi nervy, i když jim Češi zle zatápěli. Šimon Puršl měl dokonce na ruce vítěznou střelu, ale trojka v závěrečné sekundě se z obroučky vykroutila. Češi ale nemusí smutnit. Přišli sice o neporazitelnost, ale nikoliv o první místo ve skupině.

Teď už se všechny dosažené výsledky a body mažou. Už budou existovat pouze zápasy buď a nebo. A ten nejdůležitější hned zítra. Osmifinále se Slovinskem rozhodne o úspěchu či neúspěchu celku na letošním šampionátu. Zápas začíná v 15:15 SELČ a živě ho bude vysílat YouTube kanál FIBA.

Belgie - Česká republika 85:83 (14:23; 41:39; 65:64)

Lambrecht 20, Akyazili 17, Boxus 10 - Svoboda 22, Dragoun a Puršl po 15, Kroutil 9, Půlpán 6, Mareš 5, Klímek a Jokl po 4, Chaloupka 3, Potoček a Roub 0

TH: 20/16 - 14/9

Trojky: 7 – 10

Doskoky: 36 – 37

Zisky: 11 – 4

Ztráty: 12 – 15

Asistence: 15 – 16

Fauly: 19 - 19