Muži U20 balancují nad propastí

Česká reprezentace mužů do 20 let stojí nad propastí, která by znamenala pro příští rok sestup do divize B. Pokud chtějí příslušnost k evropské elitě udržet i pro příští rok, nesmí ve zbývajících dvou utkáních už ani jednou zaváhat. Situace je o to složitější, že zatím na turnaji ani jednou neslavili vítězství.

Slanina_2014Druhý poločas hrůzy

Do skupiny o 13. - 20. místo vstoupili Češi utkáním proti Německu. Po první vyrovnané desetiminutovce začali čeští basketbalisté na soupeře ztrácet a v poločase byli zpět o devět bodů. V dnešním basketbale se rozhodně nejedná o neřešitelnou situaci. Naděje na první úspěch na turnaji však pohřbil ofenzivní výkon ve druhém poločase. Češi dokázali do soupeřova koše nastřílet pouhých deset bodů, přičemž v poslední čtvrtině skórovali pouze dvakrát – vždy po jednom trestném hodu.

Konečný rozdíl v utkání nakonec narostl na 36 bodů. Vinu na tom nesla především velmi nízká produktivita na útočné polovině. Češi nestříleli ani s 25% úspěšností z pole, zatímco Němci proměnili téměř polovinu všech svých střel. Velký rozdíl byl také na doskoku. Zatímco čeští basketbalisté získali 30 odražených míčů, soupeř 46.

Německo - Česká republika 78:42 (22:21; 41:32; 57:40)

Peterka 12, Pumprla, Feštr a Šoukal po 7, Kouřil 3, Šlechta, Křivánek a Slanina po 2, Dedek a Choleva 0

O všem rozhodla třetí čtvrtina

Celý první poločas to vypadalo, že Češi budou moci zaútočit na své první turnajové vítězství. Po první čtvrtině vedli o osm bodů, do poločasu se jejich náskok snížil na polovinu. Pak ovšem přišel krach ve třetí desetiminutovce prakticky na obou polovinách hřiště. Během pár vteřin se české vedení rozplynulo a spolu s ním i naděje na úspěch v utkání. Třetí čtvrtinu Češi prohráli 10:31 a náhle před závěrečným dějstvím ztráceli 17 bodů, stejně jako den předtím.

Hned dva Maďaři si v utkání připsali double-double. Na české straně bodově odpovídali Slanina s Peterkou, ale na vítězství to nestačilo. Jinak statisticky velmi vyrovnané utkání rozhodl český zkrat ve třetí čtvrtině.

Česká republika - Maďarsko 64:73 (25:17; 34:30; 44:61)

Slanina 19, Peterka 17, Pumprla 9 bodů a 11 doskoků, Feštr 7, Kouřil a Šoukal po 4, Šlechta 3, Choleva 1

Prohra s Ruskem = nejtěžší cesta k záchraně

Ani ve svém posledním vystoupení ve skupině H nenašli Češi vítězný recept. Po dobré první čtvrtině začali ztrácet a v poločase už byli napřed Rusové. Po vyrovnané třetí desetiminutovce se čeští basketbalisté ještě na chvíli zvedli a přiblížili se soupeři na dostřel, ale závěr opět patřil Rusům a znamenal pro Čechy další skoro dvacetibodový direkt.

Poslední místo ve skupině H odsoudilo české basketbalisty do pozice, kdy si nesmějí dovolit jediné zaváhání. Prvním soupeřem ve čtyřčlenném play-off, ze kterého se pouze jeden tým udrží v divizi A, jim bude Švédsko. To skončilo ve skupině G na třetím místě. Pokud by Češi dokázali páteční střetnutí vyhrát, čekal by je v neděli zápas o 17. místo, které by zajišťovalo příslušnost k evropské elitě i za rok. Pokud by proti Švédsku neuspěli, zahráli by si v sobotu v souboji dvou sestupujících celků o 19. místo.

Česká republika - Rusko 57:76 (20:17; 29:37; 43:52)

Peterka 15, Slanina 11, Šoukal 9, Feštr 8, Pumprla a Křivánek po 4, Kouřil a Šlechta po 3, Choleva 0