Muži U18 13., Lvice U16 ze druhého místo a Lvice U18 zatím bezchybné

Čeští basketbalisté do osmnácti let obsadí na evropském šampionátu divize B konečné třinácté místo. Rozhodla o tom výhra v posledním utkání na turnaji nad Švédskem poměrem 84:60.

Mladí Češi měli zřejmě na závěr turnaje více sil a více chuti vybojovat lepší umístění a na Švédy vlétli od samého úvodu. Brzy vedli 7:0, a i když soupeř do konce první čtvrtiny vyrovnal hru a částečně i skóre, nápor Čechů pokračoval. Svěřenci Petra Bálinta ovládli druhou desetiminutovku jednoznačně 21:9 a v poločase se ujali patnáctibodového vedení.

Po přestávce se Švédové výrazně zlepšili v útoku a pokoušeli se stáhnou náskok Čechů, nedařilo se jim ale na obranné polovině a borci v bílém vedení v pohodě udržovali. Když se pak svěřencům řeckého kouče Nikolaidise Panagiotise nepodařil vstup do poslední desetiminutovky, viditelně ubrali na tempu a zbytek zápasu už se jen dohrával.

Češi předvedli na závěr turnaje velmi povedený týmový výkon se spoustou asistencí, málo ztráceli míče a hned pět hráčů nastřílelo alespoň deset bodů.

Česká republika – Švédsko 84:60 (14:11, 35:20, 60:44)

Slavík 13, Farský 12, Krejčí 11, Svoboda a Havlík po 10, Kovář 8, Savić 6, Welsch, Bzonek a Šulc po 4, Borovka 2, Výcha 0 – El Amrani a Fungula po 11

Fauly: 14 – 12

České basketbalistky do šestnácti let prohrály ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině na evropském šampionátu divize A s Německem 46:68. Němky skupinu B bez porážky vyhrály, Češky s jednou výhrou ze tří zápasů skončily hned za Německem na druhém místě. Rozhodla o tom jejich vzájemná bilance s ostatními týmy ze skupiny. V osmifinále je tak v úterý čeká třetí tým skupiny A Polsko. Polky získaly třetí příčku díky těsné výhře nad Litvou.

Mladé Češky o šanci na výhru přišly prakticky hned v úvodu utkání, když první čtvrtinu prohrály 7:24. Poté už svěřenkyně Richarda Fouska jen dotahovaly a jejich soupeřky v poklidu kontrolovaly náskok. V dresu Německa zářila pivotka Emily Bessoir, která byla jedním z klíčů k převaze Německa v doskakování a k 18 bodům nastřádala jednadvacet doskoků.

Česká republika – Německo 46:68 (7:24, 18:35, 32:54)

Ondroušková 11, Hamzová 8, Fišerová a Halátková po 7, Kolegarová 4, Buřtová a Holubcová po 3, Bušková 2, Kocourková 1, Semgady, Zeithammerová a Hálová 0 – Bessoir 18, Gaba 15, Rosemeyer 13

Fauly: 18 – 20

David Zdeněk: „Již před naším utkáním se díky výhře Holandska nad Chorvatskem rozhodlo, že neskočíme ve skupině hůře než druzí. Naopak se nabízelo skupinu dokonce vyhrát a postoupit do další fáze z nejvýhodnější pozice. Bohužel jakékoliv takové úvahy vzaly brzy za své. Vlažný projev bez emocí, potřebné drzosti a odhodlání umožnil německému týmu získat rychle dvouciferné vedení. Stav na konci 1. čtvrtiny 7:24 byl velmi frustrující a bylo třeba holky dostat z útlumu, který na tým padl. Těžko se hledají pozitiva po takové porážce, nicméně po zbytek utkání nelze upřít většině nasazení a snahu alespoň napravit dojem. Soupeř byl dnes jednoznačně lepší a ukázal svou sílu na všech postech. My se musíme vrátit ke hře a projevu, který nás zdobil s Holandskem. V úterním nejdůležitějším utkání se bude rozhodovat o postupu do play-off nebo pádu do skupiny o udržení.“

Česká reprezentace žen do 18 let zvítězila i ve druhém utkání na evropském šampionátu divize A, tentokrát nad Ruskem 64:53. Po dvou utkáních tak vedou svou skupinu a mají nakročeno k nejlepší výchozí pozici pro osmifinále.

Stejně jako o den dříve proti Slovinsku těžily Češky z výborného vstupu do zápasu. Po třech a půl minutách vedli 11:2 a udaly tím tón celému zápasu. Rusky zabojovaly a dvouciferný náskok stáhly těsně před přestávkou až na pět bodů, svěřenkyně Kena Scalabroniho ale vždy dokázaly zareagovat a náskok navýšit.

V druhé půli Češky nejprve sérií trojek zvýšily náskok až na šestnáct bodů rozdílu, přesto se o výhru musely obávat, protože Rusky stáhly skóre až na 52:56 tři minuty před koncem. Závěr si však Češky pohlídaly. Skvělý výkon podala hlavně Adéla Smutná, která se hned šestkrát trefila zpoza trojkového oblouku, Veronika Voráčková si připsala double-double za 13 bodů a 11 doskoků.

Češky dohrají základní skupinu v pondělí proti Litvě.

Česká republika – Rusko 64:53 (23:14, 38:29, 50:40)

Smutná 22, Vitulová 14, Voráčková 13, Brabencová 8, Rašková 3, Šotolová a Kopecká po 2, Pospíšilová, Tomancová a Rylichová 0 – Zaitceva a Kozhukhar po 12

TH: 14/6 – 12/8

Trojky: 10 – 3

Doskoky: 43 – 41

Zisky: 7 – 10

Ztráty: 22 – 15

Asistence: 19 – 13

Fauly: 15 – 15