Muži U16 zatím bez zaváhání, rozhodující fáze je ale na ME čeká

Čeští reprezentanti do 16 let zatím na ME divize B zatím nepoznali hořkost porážky. S bilancí pěti výher z pěti zápasů obsadili v základní skupině D první místo a postoupili do čtvrtfinálové skupiny. Šampionátu se účastní 22 týmů a tři z nich postoupí pro příští rok do divize A.

Jako velmi důležitý se ukázal hned první zápas na šampionátu. Češi v něm v nervy drásající koncovce porazili Gruzii o jediný bod. V průběhu utkání už vedli až o 14 bodů. V poslední čtvrtině však Gruzínci mobilizovali své síly a proměněnými trestnými hody dokonce šli 11 vteřin před koncem do vedení. O osm vteřin později ale na druhé straně hřiště útočně doskočil Šimon Puršl a zajistil českým hráčům vítězství. To je důležité i z toho důvodu, že druhým postupujícím z české základní skupiny je právě Gruzie, a tak si Češi do čtvrtfinálové skupiny berou dva body za výhru. „Dobře jsme bránili, ale nedokázali jsme se prosadit proti soupeřové zónové obraně 2-3. Zápas se rozhodoval v divoké koncovce, ve které jsme byli šťastnějším týmem,“ uvedl po utkání trenér Petr Czudek.

V dalších dvou zápasech si pak Češi připsali celkem jednoznačná vítězství nad Rakouskem a Běloruskem. Především to druhé se však nerodilo jednoduše.  "Proti Bělorusku jsme měli výborný vstup do utkání 12:0, ale pak přišlo uspokojení, polevení v obraně a soupeř se dostal díky nám zpátky do zápasu,“ pokáral své svěřence Czudek. V zápětí ale dodal: „Ve druhé půli jsme se opět vrátili k obraně, která fungovala na začátku utkání, a v klidu dovedli zápas k naší třetí výhře na turnaji.“

Kromě Gruzie nadělali starosti Čechům v základní skupině i Maďaři. Čeští reprezentanti si však zápas dokázali pohlídat a i ve čtvrtém utkání na turnaji zvítězit. Vzhledem k dalšímu vývoji ve skupině už nemohli o postup do čtvrtfinálové skupiny ani o první místo. „Celý zápas jsme vedli kolem deseti bodů. Pět minut před koncem se soupeř devíti body v řadě k nám přiblížil na tři body a utkání zdramatizoval. Naštěstí jsme hned odpověděli proměněnými trojkami, ve kterých vynikal hlavně Šimon Puršl, který proměnil šest z osmi,“ vyzdvihl Czudek pivota španělské Zaragozy, který v tomto utkání zaznamenal double-double za 22 bodů a 10 doskoků.

Podobný kousek se povedl Puršlovi i v posledním zápase základní skupiny (16 bodů a 13 doskoků), ve kterém už Češi nemohli přijít o své postavení v čele skupiny D. Přesto ukázali Lucembursku svojí sílu a zvítězili rozdílem 37 bodů.

Ve čtvrtfinálové skupině čekají na svěřence Petra Czudka Dánové a zatím neporažení domácí, tedy reprezentace Bosny a Hercegoviny.

Z této čtyřčlenné skupiny postupují nejlepší dva do semifinále, kde se systémem play-off utkají o tři postupová místo do divize A.