Muži U16 se letos do divize A nevrátí, budou hrát o 5. - 8. místo

Čeští muži U16 se do divize A letos nevrátí. Rozhodly o tom dvě jejich prohry ve čtvrtfinálové skupině, které je poslaly do zápasů o konečné 5. – 8. místo. Do divize A postupují ze šampionátu tři nejlepší týmy.

Češi přitom do čtvrtfinálové skupiny vstupovali s dobrým postavení. V dosavadním průběhu turnaje nepoznali hořkost porážky a brali si s sebou tak výhru nad Gruzií, která Čechy doprovodila ze základní skupiny D.

V prvním utkání čekali na svěřence Petra Czudka Dánové, kteří do čtvrtfinálové skupiny vstupovali s jedním bodem za porážku od domácí Bosny a Hercegoviny. Češi vstoupili do utkání aktivně a s vědomím, že výhra jim může prakticky zařídit postup do semifinále, vyhráli první čtvrtinu 19:12. Pak ale přišla druhá desetiminutovka, o které se s nadsázkou dá říci, že zmařila české naděje pro tento turnaj. Češi odehráli svojí nejhorší čtvrtinu na ME – Dánsku v ní podlehli 5:27 a do konce utkání už se nedokázali vzchopit.

„Druhá čtvrtina nám bohužel vůbec nevyšla, přestali jsme agresivně bránit a nedokázali se prosadit proti zónové obraně soupeře. Sice jsme bojovali až do konce, ale z patnáctibodového náskoku soupeře z první půlky zápasu, se nám už nic ukrojit nepodařilo," litoval porážky Petr Czudek.

Porážka od Dánů cestu do semifinále zkomplikovala, ale zcela ji nezavřela. Češi by však ve svém druhém utkání ve čtvrtfinálové skupině museli porazit domácí výběr minimálně o devět bodů, aby se do semifinále protlačili na jeho úkor. Domácí si však neporazitelnost pohlídali, i když jim Češi dělali problémy a před poslední čtvrtinou dokonce vyrovnali skóre. Ve čtvrté desetiminutovce si ale Bosna a Hercegovina nenechala vítězství a hlavně postup vzít.

"Do utkání jsme vstoupili ustrašeně, což se projevilo hlavně v obranné fázi. V druhé a třetí čtvrtině jsme byli lepším týmem, ale soupeře táhl sebevědomý Dedovič, který zařídil v poslední čtvrtině obrat. Opět jsme propadli na doskoku,“ hledal příčiny prohry Petr Czudek.

Na české basketbalisty čekají do konce šampionátu ještě dvě utkání, ve kterých se rozhodne o jejich konečném umístění na 5. – 8. místě. Začínají v sobotu proti Makedonii.