Muži U16 mají druhou výhru, stejně staré Lvice si zahrají o 9. místo

Čeští basketbalisté do šestnácti let jsou i po druhém utkání na evropském šampionátu divize B bez porážky. Po čtvrteční výhře nad Slováky si dokázali poradit s Bosnou a Hercegovinou 73:61. V bulharské Sofii je čeká v sobotu třetí zápas v základní skupině, tentokrát proti Maďarsku.

Čechům vůbec nevyšel vstup do zápasu a Bosňané po třech minutách vedli 12:1. Pak svěřenci Jana Slowiaka začali lépe střílet a šňůrou na závěr první desetiminutovky srovnali skóre. Další dvě čtvrtiny se hrála vyrovnaná bitva, kdy se ani jeden z týmů nedostal do většího vedení, přesto měli mírně navrch Češi.

Rozhodovalo se tak až v poslední desetiminutovce, do které lépe vstoupili mladí Češi, dostali se do vedení o osm bodů a soupeře trápili velmi dobrou obranou. Nakonec dali svěřenci Dejana Bodirogy v posledním období jen osm bodů a závěr jim utekl.

Po dvou utkáních tak Češi vedou skupinu s dvěma výhrami společně s Maďarskem, se kterým si v sobotu večer zahrají o udržení neporazitelnosti na turnaji.

Česká republika – Bosna a Hercegovina 73:61 (16:20, 38:38, 56:53)

Houser 17, Noumeros a Böhm po 16, Fanta 8, Pelikán 6, Vyroubal 4, Pták a Manas po 3, Černý, Sýkora, Kočvara a Kotala 0 – Krupalija 16, Dedajič 8

Fauly: 27 – 24

David Böhm: "Bylo jasné, že nás čeká těžký zápas, protože soupeř sestoupil z divize A, takže byl favoritem. Věděli jsme, že to bude fyzicky vyspělejší soupeř, který se opírá o rychlý přechod do útoku. Nám se podařilo jejich přednosti - hru v low postu a rychlý protiútok- zastavit. Byl to pro mě trochu specifický zápas a dal jsem do něj vše."

České basketbalistky do šestnácti let skončí na evropském šampionátu nejhůře desáté. Ve skupině o deváté až dvanácté místo totiž zdolaly Turecko 66:61 a v neděli si s Chorvatkami zahrají o devátou příčku.

Svěřenkyně Richarda Fouska sice nezvládly osmifinálový zápas a nemohou si zahrát o medaile, přesto chtějí získat co nejlepší umístění. Proti nepříjemnému Turecku si oba týmy v úvodu utkání vyměňovaly koše a skóre se přelévalo ze strany na stranu. V druhé desetiminutovce se Češky odtrhly a zásluhou přesnější střelby a výkonu Kristýny Holubcové získaly mírný náskok.

Po přestávce Češky dokonce utekly do vedení až o 14 bodů a zdálo se být rozhodnuto. Několik chyb na obou polovinách palubovky a zvýšený tlak Turecka v obraně udělal ze závěru drama. V poslední minutě po velkém náporu Turkyň snížila Bayramová z čáry trestného hodu na rozdíl tří bodů. Druhou šestku ale naštěstí minula a Holubcová na druhé straně pojistila výhru.

Turecko – Česká republika 61:66 (19:22, 34:36, 46:54)

Bayram 15, Karakas a Ozen po 7 - Holubcová 16, Kolegárová 9, Hálová 8, Buřtová 7, Halátková a Fišerová po 6, Kocourková 5, Semgady 4, Zeithammerová 3, Hamzová 2, Bušková 0

Fauly: 24 - 23

David Zdeněk: "Ačkoliv bojujeme ve skupině o 9. - 12.místo, o motivaci porazit silné Turecko nebyla nouze. Tentokrát jsme si nenechali utéci začátek a po vyrovnané 1. čtvrtině jsme začali získávat nepatrné vedení, které se ve třetí části podařilo navýšit do dvouciferných čísel. I v poslední části jsme dlouho drželi pohodlný náskok, jenže ten se s tlakem soupeře začal tenčit. Ačkoliv se holky nevyvarovaly chybiček, závěr zvládly a udržely cenné vítězství. Opřít jsme se mohli o trojkovou střelbu (9) a i aktivita směrem do vymezeného území byla daleko větší, o čemž svědčí velký počet TH (28/17). Zítra jsou na programu závěrečná utkání o umístění a medaile. V tom našem se utkáme se Chorvatskem."