Mladé Lvice bojovaly, ale nestačily na Finsko

Ani druhé utkání na evropském šampionátu divize A v turecké Konyi se nepodařilo vyhrát českým basketbalistkám do osmnácti let. Mladé Lvice podlehly po Německu i Finsku, tentokrát 62:84 a jsou zatím ve své základní skupině na posledním místě. Základní skupinu, ze které postupují všechny celky do osmifinále, zakončí český tým v pondělí od 15:30 českého času proti Slovinsku.

Finky svůj první duel na šampionátu podobně jako Češky prohrály, měly tak podobně velkou motivaci vybojovat úvodní úspěch. Český tým do utkání velmi dobře vstoupil, dařilo se mu střelecky a nebýt tří trojek Finska v první čtvrtině, mohlo být maximální vedení ještě větší než osmibodové. Z prvních třinácti minut zápasu vedly Češky většinu, působily sebevědomě a vypadalo to na lepší zápas než včera proti Německu. Pak se ale hra úplně otočila, Finky deseti body v řadě odskočily do osmibodového náskoku a hra českého týmu se na chvíli rozpadla.

Na přelomu obou poločasů kraloval finský tým rychlou hrou s divokým výběrem střel, Češkám se naopak prosazovalo jen těžko. Dvouciferný náskok ale Finsku nevydržel, bojovný český tým zapnul na obranné polovině a šestkami Karolíny Petlanové se přiblížil třináct minut před koncem na rozdíl dvou bodů. Zbylé tři minuty ale finský tým ovládl poměrem 13:2 a dal jasný směr zbytku duelu, ve kterém už hráčky v bílém hru kontrolovaly.

Lvice trápilo zejména devatenáct ztracených míčů, ale také větší počet faulů, který dovolil Finsku střílet dvojnásobný počet trestných hodů. Což při mírné převaze v ostatních střeleckých ukazatelích znamenalo tuto relativně jasnou porážku. Navíc Češky marně hledají zatím spolehlivou střelkyni, s devíti body se prosadila nejvíce Mariana Přibylová, na osmi bodech se shodly tři její spoluhráčky. Finsko se naopak kompletně spoléhalo na Elinu Aarnisalo, která se blýskla 31 body za 29 minut na palubovce.

Peter Bálint (trenér týmu): „Dnešní zápas byl úplně jiný než včerejší. Začali jsme velice dobře, s energií a dostali jsme se rychle do vedení. Bohužel vedení nám vydrželo asi jen šest sedm minut. Pak přišly naše chyby v obraně, dostali jsme pár jednoduchých košů a od toho momentu jsme se rozsypali. Nevím, co je důvodem toho, že se družstvo vždycky rozsype, když prohrává. Není to poprvé. V přípravě jsme zažili podobné situace a tady se to opakuje. Na tomhle musíme pracovat a já doufám do dalších zápasů, které budou pro nás klíčové, že tuhle naši neřest odstraníme a podáme koncentrovaný výkon až do konce zápasu.“