Místo na trůnu obhájili Satoranský a Vítečková

Česká basketbal zná své vládce. Pozici nejlepších českých hráčů obhájili Tomáš Satoranský a Eva Vítečková, kteří tímto titulem byli po roce opět oceněni při slavnostním galavečeru v Mariánských Lázních. Zatímco Satoranský získal první místo podruhé v řadě, Vítečková na nejvyšším stupínku stojí již potřetí za sebou.

Saty_BR_2014Eva Vítečková sice vynechala loňskou reprezentační sezónu, ale přízeň hlasujících si získala díky výkonům v klubovém dresu ZVVZ USK Praha. Nejen že si pražský celek pod vedením Vítečkové vzal zpět domácí pohár a obhájil titul, ale zároveň se poprvé v historii probojoval na závěrečný turnaje Euroligy. Letos už ostrostřelkyně v týmu Lubora Blažka nechybí a připravuje se na obhajobu stříbrných medailí na MS. Na druhém a třetím místě skončilo duo z BK IMOS Brno. Alena Hanušová a Tereza Pecková se dlouho přetahovaly o korunu pro nejlepší českou střelkyni ŽBL. K umístění na stupních vítězů jim určitě pomohly i výkony na loňském ME.

Podruhé za sebou na nejvyšším stupínku stanul Tomáš Satoranský. Z pozice české rozehrávačské jedničky dovedl národní tým ke 13. místu na loňském Eurobasketu. Ve španělské Endesa Lize pak patřil k nejlepším hráčům soutěže, což mu vyneslo změnu dresu. Z Cajasolu Sevilla se přesouvá k účastníkovi Euroligy a přednímu evropskému týmu FC Barcelona. Hned za Satoranským na druhém místě skončil v anketě jediný Čech v NBA Jan Veselý, který basketbalovou veřejnost ohromil svým vystoupením na EuroBasketu. Třetí místo obsadil zástupce české Mattoni NBL Vojtěch Hruban, který tak navázal na ocenění pro nejlepšího Čecha hrajícího VTB Ligu.

Mezi mladými hráči do 20 let vystoupali na nejvyšší stupínek Martin Peterka a Tereza Vyoralová. Zatímco hráčky pražských VŠ si v loňské sezóně poprvé vyzkoušela seniorské mistrovství Evropy, pardubický pivot byl nejlepším českým hráčem na domácím MS U19, ale reprezentoval i v kategorii do 18 let a výrazný progres zaznamenal v Mattoni NBL.

Podruhé v historii se vyhlašovala kategorie nejlepších basketbalistů 3x3. Cenu za své výkony v Chance 3x3 Tour i na světovém šampionátu si odnesla dvojice Filip Zbránek a Veronika Bortelová. Pro bývalou reprezentační rozehrávačku to byl letos první rok, kdy se trojkovému basketbalu věnovala a hned si odnáší významné individuální ocenění, když nejen že dovedla svůj tým k triumfu v Chance 3x3 Tour, ale také k bramborovým medailím na MS. Ostravský basketbalista Zbránek se také může chlubit vítězstvím v české nejvyšší soutěži 3x3. Na MS s mužskou reprezentací vypadl ve čtvrtfinále s pozdějšími mistry světa z Kataru.

Do Síně slávy České basketbalové federaci byli uvedeni Jiří Ammer, Jiří Konopásek a Robert Mifka. Celý galavečer se konal poprvé v historii v Mariánských Lázních. Vítězové dvou hlavních kategorií navíc dostali šperk věnovaný firmou Diamond Capital v hodnotě 50 000 Kč. Vládce českého basketbalu za sezónu 2013/14 tedy známe. Jaká bude druhá polovina letošní reprezentační sezóny? A kdo se stane díky svým výkonům v reprezentačním i klubovém dresu favoritem na zisk titulu v roce příštím?