MČR U19 rozhodne očekávané pražské finále

Ve finále Hyundai Centrum Praha MČR U19 se podle očekávání utkají domácí USK Praha a GBA Europe. Dva nejvýše nasazené celky zvládly své semifinálové duely a v neděli si to od 16 hodin rozdají v hale na Folimance o zlaté medaile. O půl druhé začne zápas o třetí místo mezi Sokol Sršni Písek a BCM Orli Prostějov.

USK hladce potvrdil roli favorita

Vysokoškoláci v průběhu základní části porazili Písek dvakrát bez větších problémů a s podobným cílem šli Pražané i do semifinále. Klíčový byl hned vstup do zápasu, když domácí hráči nastoupili s větší energií a nasazením v obraně nutili soupeře k chybám. Po třech minutách zvyšoval domácí David Böhm smečí na 14:3 a kouč Jihočechů si musel brát oddechový čas. V první čtvrtině byl rozdíl mezi oběma celky až dvanáctibodový, závěr čtvrtiny ale vyšel lépe Písku a Sršni se dostali zpět do hry.

Do druhé desetiminutovky vstoupil znovu lépe USK, který deseti body v řadě utekl definitivně do dvouciferného vedení. Dvěma rychlými trojkami se blýskl Böhm a brzy se rozdíl blížil dvacetibodové hranici. Navyšování náskoku pokračovalo i po přestávce, když Pražané drželi rotací devíti hráčů vysoké herní tempo, a i o nastřílené body se děli hráči v bílém rovnoměrně. Po třech čtvrtinách byl rozdíl sedmadvacetibodový a v poslední desetiminutovce se oba celky rozhodly pošetřit alespoň trochu síly na nedělní duel.

Nejlepším z pěti dvouciferných střelců USK byl s 20 body David Böhm, Marek Vyroubal přispěl k výhře 91:59 19 body, Patrick Samoura přidal 14 bodů a 14 doskoků. Na pozici nejlepšího střelce poražených stačilo duu Miroslav Procházka a Jakub Šurý 12 bodů. Písecké trápilo kromě osmi zahozených šestek celkem pětadvacet ztracených míčů a devatenáct útočných doskoků, které povolili soupeři.

GBA po problémech v úvodu přesvědčivě

To druhý favorit na finálovou účast GBA EU neměl cestu hned od začátku jednoduchou. Prostějovští Orli totiž předvedli v úvodní čtvrtině nezastavitelnou ofenzivu a v sedmé minutě to bylo po koši Erika Klepače 7:22 z pohledu GBA. Závěr čtvrtiny však vyhráli Pražané 16:7 a začínali se postupně dostávat do hry. Začátek druhé desetiminutovky byl ještě ve znamení ostrostřelby Prostějova z dlouhé vzdálenosti, která držela Orly ve vedení, GBA však tlačilo a čtyři minuty před poločasem Matěj Burda košem s faulem otočil skóre.

Po přestávce se oba celky střídaly ve vedení a ani jeden si nedokázal vypracovat větší náskok, než přišla za stavu 65:62 pro GBA dvanáctibodová série Pražanů, která prakticky rozhodla zápas. Orlům totiž pak nevyšel ani vstup do poslední desetiminutovky a Filip Novotný sedm minut před koncem posouval skóre nad dvacet bodů rozdílu. Pak už si favorit hlídal vedení a mohl si dovolit alespoň na pár minut pošetřit opory pro nedělní finále.

Ke konečné výhře 97:81 nejvíce přispěl s 27 body Seikou Sisoho Jawara, který zapsal i sedm doskoků a pět asistencí. Devatenácti body ho doplnil Marc Jaakson, patnáct bodů, jedenáct asistencí a šest doskoků zapsal Artur Konontšuk. Orli dostatečně nedoplnili dvojici Juraj Palenik (24 bodů) a Erik Klepač (23 bodů). Prostějovští si sice v útoku doskočili dvacet míčů, ale trápila je pouze 32% střelba z pole a pouze osm bodů hráčů z lavičky.