Maple Mistrovství ČR juniorů 2012 - První hrací den

USK Praha – JBC Brno 80:47 (26:12, 40:29, 67:37)

Do prvního utkání svátku mládežnického basketbalu se proti sobě postavili obhájci titulu USK Praha a jejich první soupeř JBC Brno. Družstva nastoupila k rozskoku v sestavách, domácí: Šafarčík, Feštr, Křivánek, Truhlář, Grunt, hosté: Slanina, Hrabovský, Šiška, Pavlíček, Šaňák.

Rozskok vhodil do utkání rozhodčí Milata a mohla začít první ze šesti bitev mistrovství. Novinkou byl zvuk řízné kapely pod pravým košem, která doprovázela celé utkání chytlavými popěvky. Zápas začal neúspěšnou střelou domácího Feštra. Skóre otevřel jedním trestným hodem domácí Truhlář po úspěšném útočném doskoku. Ve třetí minutě si trenér hostů po rychlých koších Feštra, Šafarčíka a Truhláře za stavu 0:7 bral svůj první oddychový čas. Po zahájení hry Feštr opět proměnil svou střelu z delší vzdálenosti a tým JBC se ne a ne trefit do koše ze střední a delší vzdálenosti, když se mu nedařilo dostat míč blíže ke koši na své podkošové hráče. Střelecké trápení Brna prolomil až v 5. minutě rovnou trojkou Ondřej Šiška (3:9). Domácí v této části hry dokázali vyvinout tlak na své obranné polovině, ale získané míče nebyli schopni přetavit ve vyšší bodový rozdíl ve skóre. Druhou trojkou Brna snížil Pavlíček na 6:9. Pak hra pokračovala body na obou stranách. Po koši Grunta na 15:10 byla hostujícímu Slaninovi odpískána druhá osobní chyba a ten si odešel odpočinout na lavičku. Prvních deset minut uzavřel úspěšnou trojkovou střelou Šafarčík 26:12.

Do druhé čtvrtiny vstoupili lépe hosté, kteří po úspěšných střelách Šišky a Slaniny snížili na 16:26. V těchto chvílích držel prapor domácích Šafarčík, který měl již ve 13. minutě na svém kontě 10 bodů. Brnu se podařilo zvýšit aktivitu v obraně a dvakrát USK nedokázali vystřelit do konce 24 vteřinového limitu. Technické chyby hráčů USK Praha brněnští nebyli schopni trestat a do šaten se tak odcházelo za stavu 40:29 pro domácí.

Druhý poločas začal vyhazováním USK Praha a neúspěšnými střelami na obou stranách. Až po 80 vteřinách hry posunul Fait skóre o dva body. Do oddechového času hostujícího družstva se skóre posunulo o další body na 47:29 a pomalu nebylo o co hrát. Brněští nepřišli ze šatny nijak bojovně nabuzení a první úsek třetí čtvrtiny spíše odchodili, jakoby jim horká Folimanka vzala všechny síly. Po koši Faita narostl rozdíl již v 5. minutě třetí čtvrtiny na dvacet bodů.  Zápas ztratil náboj, Brno zůstalo odevzdaně sedět na lavičce a už se nejspíše začalo připravovat na druhé utkání. Skóre ke konci třetí čtvrtiny narostlo i na rozdíl 30 bodů na 65:35. Stejný rozdíl svítil na světelné tabuli po konci třetí čtvrtiny 67:37. Střetnutí se již odehrávalo jen z povinnosti. Brno ještě nejspíše chtělo nacvičit zónovou obranu do sobotního utkání a změnilo osobní obranu na zónovou v poslední čtvrtině. Zóna na delší čas dokázala zastavit narůstající rozdíl ve skóre na 69:43 pro domácí.  V poslední pěti minutách utkání změnili i domácí USK Praha osobní obranu na zónovou a hra již ztratila spád úplně. Hra ztratila tempo i kvalitu. Světlým bodem závěrečných minut byla smeč Kyzlinka na 74:43.

Vítězné družstvo domácích mělo více jak dvakrát vyšší úspěšnost střelby za tři body 15/8 (53 %) oproti hostům 17/4 (24 %).  Podobný rozdíl byl i v úspěšnosti střelby z pole 52 % : 34 %. Domácí stříleli 10 trestných hodů oproti třem hostujícím. Výrazná převaha USK byla i pod oběma koši v doskocích 40:24.

(26:12 40:29 67:37); 27.04.2012 17:00; hala: SH Folimanka, Praha 2 -- technický zápis -- průběh utkání

body: Křivánek Jan 17, Feštr Lukáš 13, Fait Dalibor 12, Šafarčík Petr 12, Truhlář Daniel 11, Hájek Marek 6, Grunt Pavel 4, Kyzlink Tomáš 3, Balogh Ladislav 2, Janošík Juraj 0, Mareš Marek 0, Pistelák Denis 0 - Šiška Ondřej 15, Müller Martin 9, Šaňák Richard 9, Pavličík Ivo 8, Barák Martin 2, Hrabovský Marian 2, Slanina Prokop 2, Grečynskyj David 0, Líčeník Marek 0, Šimeček Ondřej 0, Šula Daniel 0; střelba 3b.: 15/8:17/4 střelba 2b.: 49/25:45/17 TH: 10/6:3/1 doskoky: 40:24 chyby: 14:14;

BCM Nymburk – Sokol Pražský 76:49 (19:14 35:24 61:36)

Základní pětky družstev: BCM Nymburk: Horák, Kříž, Jurjevič, Petrivy, Šebek, Sokol Pražský: Reimer, Smrž, Dvořák, Bernáth, Kuneš

Úvodní minuty utkání byly značně nervózní. První koš vstřelili hosté dle zápisu Sokolové až na konci druhé minuty Smržem. Nymburk odpověděl rychlým košem Kříže, ale po pěti odehraných minutách na tabuli stále svítilo skóre 3:4 ve prospěch Sokola Pražského. V druhé půlce první čtvrtiny se podařilo zrychlenou hrou Nymburku odskočit na 9:4. Dvě minuty před koncem čtvrtiny po Tomáškově trojce se Nymburk posunul na 14:6, aby ihned kontroval sokolský Bernáth trojkou na druhé straně hřiště. 12 vteřin před koncem čtvrtiny se stal první důležitý okamžik v utkání, kdy si hostující Smrž udělal již svou třetí osobní chybu. První čtvrina skončila rozdílem 5 bodů 19:14 ve prospěch BCM Nymburk.

Po 17 vteřinách si svou čtvrtou chybu udělal útočným faulem Smrž a musel si jít odpočinout ze hřiště na lavičku. Hra byla spíše bojem, chyby se střídaly na obou stranách a skóre narůstalo pomalu. Ve čtvrté  minutě byl Nymburk v předu o 7 bodů 23:16. Během druhé čtvrtiny se odpoutával krůček po krůčku Nymburk druhému pražskému celku ve F4 až na konečných 35:24 v poločase. Trojkou zvyšoval poslední střelou Jurjevič.

Do druhé půle se vrátil Smrž a týmy se v úspěšných střelách pravidelně střídaly. Nymburk si držel v těchto chvílích vedení mírně přes 10 bodů. Po 15 odehraných minutách svítilo na světelné tabuly skóre 47:32 ve prospěch Nymburka. (Jurjevič 18, Smrž 14). Fyzická převaha domácích se začala výrazněji projevovat a v 6. minutě si už druhý hráč Sokola (Bernáth) udělal svou čtvrtou osobní chybu. Dvanáctibodovou šňůrou se rozhodlo v tomto úseku o vítězi utkání 59:32. Jurjevič se dostal už na 24 vstřelených bodech a táhl svůj tým společně s Křížem za poklidnými dvěma body do tabulky. Do poslední čtvrtiny vstupovaly oba týmy za stavu 61:36. V poslední části hry se již na hřišti nic významného neudálo a Nymburk zcela jednoznačně uhájil vítězství 76:49. Cesta k nedělnímu finále, tak zůstáva otevřena.

body: Jurjević Eddi 24, Kříž Martin 13, Tomášek Jakub 9, Šebek Dominik 8, Horák Ondřej 5, Matějka Robin 5, Pae Alain 4, Nový Patrik 2, Petřivý Dominik 2, Stegbauer Lukáš 2, Vida Michal 2, Plešingr Martin 0 - Smrž Jakub 16, Daněk Alois 11, Bernáth Michal 8, Dvořák Radim 4, Kološ Jakub 3, Aulich Ondřej 2, Kohout Matěj 2, Zelenka Tomáš 2, Reimer Tomáš 1, Haltmar Tomáš 0, Korous Jan 0, Kuneš Jan 0; střelba 3b.: 14/4:17/2 střelba 2b.: 52/28:42/17 TH: 15/8:14/9 doskoky: 50:27 chyby: 22:16;