Maple Mistrovství ČR juniorů 2012 - Druhý hrací den

JBC Brno – BCM Nymburk 73:87 (21:17, 27:29, 51:59)

Odpolední horká Folimanka přivítala oba poražené páteční týmy a měla doplnit další políčko neúplné tabulky turnaje F4. Podle zápisu domácí JCB Brno nastoupilo v základní sestavě: Slanina, Hrabovský, Šiška, Pavlíček, Šanák. Hosté z Nymurka: Horák, Kříž, Tomášek, Jurjevič, Šebek. Utkání otevřel Slanina jedním úspěšným trestným hodem 1:0 a pak začal minisouboj mezi brněnským Šiškou, kterého nezastavilo ani drobné zranění na čele, a nymburského Jurjeviče. Po sedmi a půl odehraných minutách svítilo na tabuli skóre 14:14 a oba dva zmiňovaní již nastříleli 10 bodů.

V závěru čtvrtiny přistoupily oba týmy k zónové obraně. V posledních dvou minutách se Brnu podařilo mírně odskočit na 21:17, na čemž měl největší podíl Šiška s 15 body. Nebýt chyby v posledním útoku mohli brněnští vést větším rozdílem, ale Jurjevič svým 13 bodem udržel rozdíl ve skóre na čtyřech bodech.

1. Do druhé čtvrtiny vstoupil Nymburk s větším nasazením, které také vyústilo v třetí osobní chybu Müllera. Souboj Šišky a Jurjeviče pokračoval dál (družstva 23:19, Šiška:Jurjevič 17:15). V utkání se stále trápil nymburský Kříž, kterému se nedařilo vstřelit body ani z čáry trestných hodů a měl do 14 minuty pouze jedno úspěšné zakončení. V druhé polovině druhého hracího období se bodový příděl na obou stranách zastavil a družstva spíše bojovala a vytvářela chybu za chybou. Až závěrečná dvouminutovka opět umožnila „stolkařům“ změnit pohled na světelnou tabuli a do šaten se šlo za stavu 27:29 (Šiška:Jurjevič 19:17).

V páteční večer rozhodovaly o utkáních vstupy do druhých poločasů, proto se očekávalo, jak se oba týmy vyrovnají s velkým dusnem v hale a narůstající únavou. Bitva na palubovce pokračovala. Pod košem začal úřadovat brněnský Šanák a osmi body odpovídal na dvě úspěšné trojky nymburského Šebka 35:37. Po třetí trojce v řadě, tentokrát Jurjeviče odskočil Nymburk na pětibodový rozdíl. Utkání začala v třetí čtvrtině rozhodovat úspěšná střelba z trojkové a dlouhé vzdálenosti, po pěti bodech Tomáška se rozdíl zvýšil na 11 bodů 37:48 a Brno se snažilo utkání zvrátit poradou při oddechovém času. V 27. minutě hry se Šiška dostal na 21 bodů, ale snajperská střelba Nymburka za tři body pokračovala 39:51.

Úspěšná střelba za tři body držela Nymburk stále v bezpečném odstupu více jak 10 bodů, na čemž měl velký podíl Tomášek 66:52 (4 úspěšné trojky, do této doby 17 bodů). První tři minuty posledního dějství zlomily poslední odpor Brna a ani po oddechovém čase se JCB již nepodařilo vrátit do utkání 52:70. K Šiškovi s 36 body se nepřidal výrazněji nikdo ze spoluhráčů a nymburská dvojice Jurjevič – Tomášek dovedla Nymburk k dalším dvěma cenným bodům.

Vítězný Nymburk měl ve svém středu čtyři hráče, kteří nastříleli dvojciferný počet bodů (Jurjevič 30, Tomášek 23, Šebek 13, Stegbauer 10) oproti třem brněnským (Šiška 36, Šanák 14, Hrabovský 10). Nymburk byl úspěšnější za tři body 7:4, i ve střelbě za dva body 52 % : 42 %. Soupeře přehrál i na útočném doskoku, kde získal 13 míčů. Nymburk produkoval také kolektivnější pojetí hry, které bylo podpořeno 18 asistencemi, proti 6 brněnským.

body: Šiška Ondřej 36, Šaňák Richard 14, Hrabovský Marian 10, Pavličík Ivo 5, Slanina Prokop 5, Müller Martin 2, Šimeček Ondřej 1, Barák Martin 0, Grečynskyj David 0, Líčeník Marek 0, Šula Daniel 0 - Jurjević Eddi 30, Tomášek Jakub 23, Šebek Dominik 13, Stegbauer Lukáš 10, Kříž Martin 4, Pae Alain 4, Horák Ondřej 2, Matějka Robin 1, Nový Patrik 0, Petřivý Dominik 0, Plešingr Martin 0, Vida Michal 0; střelba 3b.: 18/4:17/7 střelba 2b.: 44/22:45/25 TH: 28/17:27/16 doskoky: 34:32 chyby: 21:24;

Sokol Pražský - USK Praha 51:102 (14:26, 28:51, 38:78)

Podvečerní druhé utkání svedlo na palubovku Folimanky dva pražské zástupce v F4. Čekala se malá bitva o Prahu, v které nastoupili proti sobě dle zápisu domácí Sokol Pražský a hostující/domácí USK Praha. Do úvodního rozskoku vstoupila družstva v sestavách: Sokol Pražský: Reimer, Smrž, Dvořák, Bernáth, Daněk, USK Praha: Šafarčík, Feštr, Fait, Truhlář, Grunt.

První úspěšně střelu zakončil až Feštr na konci první minuty utkání. Po třech koších Šafarčíka se ujalo USK vedení 8:2. V páté minutě musel odejít střídat pro dvě osobní chyby Fait, 13:6 pro USK. Šafarčík dále pokračoval ve své přesné střelbě a svou trojkou zvyšoval na 18:7 (jeho 11 bod) ve prospěch USK Praha. Zejména díky jeho výkonu byl rozdíl ve skóre 10 bodů 10:20. První oddychový čas ze strany Sokola Pražského sliboval taktické manévry ze strany trenéra Radka Tremla. Zónová obrana činila hráčům z Folimanky potíže jen chvilku a čtvrtina skončila stavem 14:26 ve prospěch USK. Na straně Sokola Pražského se bodově výrazněji prosadil Smrž 8 body.

Druhá čtvrtina začala výrazně vyšší aktivitou v obranné činnosti Sokola Pražského, který v určitých okamžicích produkoval osobní obranu po celém hřišti. USK se vydařila první trojková střela a bodový rozdíl mezi oběma družstvy pomalu narůstal. Po čtyřech minutách bylo o utkání rozhodnuto, 19 bodový rozdíl 19:38 a rychlá hra USK nedávala soupeři šanci v obrat. USK dokázali zakončovat z rychlého protiútoku. V poločase narostl rozdíl ve skóre již na 23 bodů, 28:51.

I přes již jasného vítěze utkání měl zápas náboj a tempo. Atmosféra v hledišti byla stále bouřlivá. Za zmínku stála pěkná smeč Smrže nebo rychlá a úspěšná zakončení 1x1 Feštra. USK kombinovalo až na brankovou čáru a rozdíl ve skóre narostl na konci třetího hracího období na 40 bodů 38:78. V 38. minutě se po úspěšném bloku zranil Daniel Fait a ještě v ten samý útok zahrála dvojice Feštr – Kyzlink nádherný alleyoop. Poslední dvě minuty utkání trenér Jachan prostřídal sestavu, aby předešel dalšímu případnému nepříjemnému zranění a skóre se zastavilo na konečných 51:102, kdy stý bod vstřelil Marek Hájek úspěšnou střelou za tři body.

Vzhledem k výslednému rozdílu v konečném skóre i ve všech statistických ukazatelích mělo USK výraznou převahu. Trojky 7:2, úspěšnost za dva body 60 % : 20 %, doskoky 44:7. Oba týmy ztratily po 18 míčích. V týmu USK Praha bylo šest dvouciferných hráčů oproti dvěma ze Sokola. Double-double zaznamenal Daniel Truhlář za 17 bodů a 10 doskočených míčů.

body: Smrž Jakub 18, Bernáth Michal 14, Kuneš Jan 4, Aulich Ondřej 3, Daněk Alois 2, Dvořák Radim 2, Haltmar Tomáš 2, Kohout Matěj 2, Korous Jan 2, Reimer Tomáš 2, Šop Jan 0, Zelenka Tomáš 0 - Fait Dalibor 18, Truhlář Daniel 17, Šafarčík Petr 14, Feštr Lukáš 12, Kyzlink Tomáš 11, Křivánek Jan 10, Pistelák Denis 7, Grunt Pavel 6, Janošík Juraj 4, Hájek Marek 3, Jarolín Tomáš 0, Jeřábek František 0; střelba 3b.: 14/2:17/7 střelba 2b.: 46/16:46/31 TH: 18/13:23/19 doskoky: 15:44 chyby: 22:20;