Maďaři v Chomutově Lvy uskákali

České basketbalisty dnes v Chomutově čekalo pokračování kvalifikace o mistrovství světa 2023, které zároveň sloužilo jako generálka na domácí EuroBasket, do něhož lvi vstoupí už za šest dnů. Trenér Ginzburg postrádal ve své sestavě stejné marody jako ve čtvrtek ve Francii, a tak do zápasu poslal stejnou dvanáctku.

Velmi slušně zaplněná chomutovská aréna viděla ofenzivní úvod zápasu. Maďaři proměnili hned své první tři tříbodové střely. To česká hra na druhé straně působila o něco pestřejším dojmem. Jenže právě vyšší podpora z dlouhé vzdálenosti domácím zpočátku chyběla. Jedinou v první čtvrtině trefil Balvín. To soupeř se radoval hned čtyřikrát.

Češi se stále hledali v obraně. Maďaři hojně využívaly backdoor nebo zadní clony a to českou defenzivu často platilo. Když se přidalo trápení na obranném doskoku, byli domácí tím týmem, který musel dotahovat. Ukazovalo se, jak důležitý je právě doskok. Ve chvíli, kdy ho Češi dokázali urvat pro sebe, hrozili z rychlého protiútoku.

Z jednoho takového získal nesportovní chybu Hruban. Právě tahle disciplína zdobila lvy v průběhu přípravy. Jenže stejným způsobem známe až moc dobře z předchozích zápasů české ztráty. Jedna taková na perimetru dala soupeři výhodu v podobě koše po nesportovním faulu a i následný útok zvládl zakončit. Maďaři si tak brali do šaten vedení o tři body.

Soupeř začal druhou půli košem, ale pak přišla česká šňůra 9:0, která vrátila domácí do hry. Výrazně se pod ní podepsal Jan Veselý. O to složitější situace nastala, když ho trenér Ginzburg musel po třetím faulu vystřídat. Češi se nutně potřebovali trefit za tři body. Maďaři totiž byli při střelbě z delší vzdálenosti perfektní. V tomto směru těžkou střelou pomohl Hruban a pak Peterka, který byl při svém pokusu faulován a proměnil všechny trestné hody.

Po ztrátách obou týmů během posledních tří vteřin třetí čtvrtiny zachránil z českého pohledu blokem Hruban. Mírný náskok hned první střelou čtvrtého dějství vymazal Hanga. Stejný hráč za pár okamžiků získal nesportovní chybu na Balvínovi. Na české straně dlouho ve čtvrté čtvrtině svítily dva body. Po návratu Veselého se situace sice mírně zlepšila, ale Maďaři měli doposud největší náskok v utkání.

Ani o trestné hody se nemohli Češi opřít. Maďaři do koncovky vstupovali se sedmibodovým náskokem. O nemožné se ještě pokusil Vojtěch Hruban, který jako správný kapitán zavelel k poslední zteči. Jeho těžké trojky ale nakonec nepomohly, protože Maďaři znovu dokázali překonat českou obranu.

Česko – Maďarsko 79:82 (23:23 44:47 65:62)
Hruban 26, Balvín 15, Veselý 13, Auda 10, Kyzlink a Peterka po 6, Sehnal 3, Jelínek, Kříž, Palyza a Půlpán 0 – Hanga 20 bodů a 12 doskoků, Perl a Hopkins po 10
Fauly: 17 – 17

Ronen Ginzburg: „Je hloupé, že jsme tenhle zápas prohráli. Měli jsme dva, tři momenty, kdy jsme mohli změnit zápas, ale udělali jsme stupidní chyby. V celém zápase nás trápil doskok. Je to zápas, na který musíme rychle zapomenout. Věřím, že příští týden s dalšími uzdravenými hráči ukážeme na EuroBasketu náš jiný level.“

Patrik Auda: „Pro nás to byl dneska hodně těžký zápas. Na obou stranách to byla dost ofenzivní hra, jak ukazuje i skóre. Jeden z našich problémů bylo, kolik mělo Maďarsko útočných doskoků. V takovýchto zápasech musíme hrát líp v obraně, s větší energií a ukázat, že jsme lepším týmem. Bylo hodně momentů nahoru a dolů. Klíčové momenty, kdy jsme potřebovali dobrou obranu, tak bohužel nepřišla. Poslední dva zápasy pro nás byly hodně těžké. Budeme se na ně muset podívat. V blízké době náš čekají další zápasy a to je pro nás příležitost, jak ukázat, že umíme hrát líp než jsme hráli dneska.“

Autor: CZ BASKETBALL