Lvům to proti Belgii nepadalo a domácím podlehli

Generálka na Eurobasket, dvojzápas v Belgii, nezačala pro český výběr dobře. Před poloprázdnou halou se dříve do pravého zápasového tempa dostali domácí. Ti lvům během první desetiminutovky nasázeli hned čtyři trojky, čímž si dokázali vybudovat náskok osmi bodů po prvním hracím období.

Ve druhé čtvrtině se zlepšila komunikace v defenzivě a Češi začali mnohem lépe řešit útočné kombinace soupeře, především akci pick and roll, po které Belgičané v první čtvrtině vstřelili právě ty rozdílové trojky. Trenér Pavel Budínský zvolil v prvním poločasu taktiku širší rotace hráčů. Na pět minut se na hřiště dostal i navrátilec Petr Benda nebo Jakub Kudláček. Byli to Češi, kdo v této desetiminutovce diktoval tempo hry. Poločasové vedení získali zejména díky rychlým protiútokům.

Ve druhém poločase se česká ofenzivní mašina zadrhla. Čechům se nedařila střelba i z těch nejvyloženějších pozic, navíc se do hry vrátil nešvar v podobě vysokého počtu ztrát. Domácí zhodnotili svojí fyzickou hru a převahu, kterou získali, využili k navyšování svého náskoku až na konečných 13 bodů.

Odveta se hraje zítra od 20 hodin opět v Belgii. Pro české basketbalisty to bude generálka na ME.

Belgie – Česká republika 72:59 (25:17; 33:36; 56:46)

De Zeeuw 19, Moors 16, Hervelle 11 - Veselý 13, Bartoň 12, Pumprla 8, Satoranský 7, Welsch a Houška po 5, Kudláček 4, Hruban 3, Benda 2, Balvín, Jelínek a Švrdlík 0

Fauly: 25 - 20

Pavel Budínský: „Musím říct, že jsem z dnešního výsledku zklamaný. Byl to ale zápas, který nám ukázal naše slabiny jak mentální, dovednostní, tak i fyzické. Belgie se ukázala, jak fyzickým a důrazným týmem je, což chce každý tým v domácím prostředí. Měli jsme ospalý začátek, který jsme ve druhé čtvrtině chtěli napravit. To se povedlo. Nejlepší čtvrtina byla ta druhá, kterou jsme vyhráli 19:8 a vedli jsme v poločase o tři body. Druhý poločas byl nejhorším ofenzivním představením, co jsme předvedli. Zahodili jsme i ty nejvyloženější šance a do naší hry se dostala křeč a frustrace. Ta společně s vysokým počtem ztrát (23) byla důvodem, proč jsme prohráli. Zítra nás čeká odveta, na kterou se musíme zcela jinak mentálně připravit. Rozebereme si utkání na videu a věřím, že si to všichni vezmou k srdci, protože dnes to nebyl dobrý výkon.“