Lvice vyzrály na Litvu a zajistily si postup do osmifinále

Trélazé (Francie) - České basketbalistky složily na mistrovství Evropy ve Francii reparát a ve druhém utkání si zajistily postup do osmifinále. Po úvodní prohře s Běloruskem dnes v Trélazé porazily Litvu jasně 70:51 a před závěrečným zápasem základní skupiny D s Chorvatskem mají jistotu, že budou mezi třemi postupujícími týmy. Naopak pro Litvu šampionát předčasně skončí.

Češky nastoupily k duelu jako vyměněné oproti úvodnímu zápasu s Běloruskem. Špatná nálada ze zranění klíčové hráčky Jany Veselé byla pryč, naopak z týmu sršela pozitivní energie, kterou se povedlo přenést i na hřiště.

Také se potvrdily předpoklady trenéra Lubora Blažka, že se jeho hráčky budou prosazovat pod košem. Pivotky Ilona Burgrová a Petra Kulichová daly za první půli polovinu českých bodů. Dobrou obranou pak Češky nutily soupeřky k chybám, ale kvůli vlastní zbrklosti v útoku se jim to nepovedlo využít a bodově neodskočily.

Litevky se vydařenými nájezdy do koše držely v těsném kontaktu, ale ve druhé čtvrtině se přestaly přes českou obranu prosazovat a šest minut nedaly ani bod. Češky toho využily ke šňůře 13:0, z toho sedm bodů dala kapitánka Veronika Bortelová.

Velmi bojovně hrál celý tým, velkým oživením pak byla zejména střídající Kateřina Hindráková, která měla jen za poločas čtyři zisky. Lvicím se tak ještě do poločasu povedlo vypracovat náskok 17 bodů.

Litevky byly zcela vyvedené z konceptu, dělaly nevynucené chyby, navíc se netrefovaly ani z lehkých pozic. Češkám se tak hlavně zásluhou velmi dobré obrany dařilo držet náskok kolem 20 bodů a bez problémů uhájily postupový výsledek.

V závěrečné minutě vyprovázel český tým skandovaný potlesk zaplněné Areny Loire. Nejlepší střelkyní byla s 15 body Kulichová.

Lubor Blažek:

"Pro nás to bylo velice důležité vítězství, protože jsme věděli, že musíme Litvu porazit. Zajistili jsme si tím postup, ale tím naše práce nekončí. V pondělí chceme porazit Chorvatsko, abychom si do osmifinále přenesli jedno vítězství.

V prvním utkání jsme měli problém s útokem, proto jsme věděli, že musíme vyhrát obranou. Jsem rád, že vsazení na tuto kartu nám vyšlo. Dobrá a důrazná obrana nám přinesla vítězství. Soupeř ztratit 30 míčů, což je na ME hodně a dokazuje to, že jsme v obraně zahráli opravdu kvalitně. Pivotky splnily to, co jsem očekával, jak v obraně, tak i v útoku. Malým hráčkám se ulevilo.

Když pod košem zůstala po ostrých zákrocích ležet Veronika Bortelová, Ilona Burgrová či Míša Zrůstová, tak jsem trnul. Kdyby se po Janě Veselé zranily i ony, tak už by to pro nás nebylo řešitelné."

Veronika Bortelová:

"Spravily jsme si chuť. Po tom prvním zápase nám šlo o všechno. Musely jsme vyhrát, abychom postoupily a to se povedlo splnit. Každý zápas je jiný a dnes se to ukázalo. Vlétly jsme do toho a přineslo to své ovoce. Bylo důležité, že když se nám povedlo odskočit, tak že jsme jim nedovolily vrátit se do zápasu a že jsme stále držely výrazný náskok. To nám pomohlo se uklidnit a hrály jsme v klidu.

Hrály jsme i za Janu. Ona stále patří do týmu, jen není na hřišti, ale fandí nám z lavičky. My se budeme snažit, abychom kvůli ní došly co nejdál."

ČR - Litva 70:51 (14:14, 39:22, 53:31)

Nejvíce bodů: Kulichová 15, Burgrová a Bortelová po 13, Zrůstová 12 - Petronyteová 13, Nacickaiteová 12. Rozhodčí: Šulga (Ukr.), Anderssonová (Fin.), Putěnko (Rus.). Fauly: 23:21. Pět chyb: 37. Pecková (ČR). Trestné hody: 15/10 - 20/13. Trojky: 2:2. Doskoky: 38:40. Ztráty: 17:30. Zisky: 8:7. Bloky: 7:4. Asistence: 12:8.