Lvice vyhrály i nad Britkami a mají čtvrtfinále na dosah

České basketbalistky vstoupily do osmifinálové skupiny mistrovství Evropy výhrou 66:55 nad Velkou Británií. Výrazně se tak přiblížily postupu do čtvrtfinále. Teoreticky by o něj nemusely přijít i v případě, že prohrají zbývající dva duely s Francií a Srbskem, naopak další vítězství už jim dá definitivní jistotu.

Po dni volna jakoby Češky ztratily tempo z předchozích dvou zápasů a Britky se brzy ujaly vedení 7:2 a 11:6. Pak ale přišla na řadu velmi dobrá obrana Češek, která v dalších osmi minutách hry dovolila Britkám pouhá dva body.

V útoku to ale bylo spíše trápení. To se netýkalo pouze Terezy Peckové, která se hned po příchodu na palubovku chytla trojkou a ještě v první čtvrtině přidala další dvě tříbodové střely. Na šňůře 15:2, po které Češky vedly ve druhé čtvrtině o osm bodů, se tak pivotka Brna podílela dokonce 11 body.

Dlouho však neměla výraznější podporu od spoluhráček a Britky se tak držely v kontaktu. Až v závěru druhé desetiminutovky se chytla i nejlepší česká střelkyně na turnaji Michaela Zrůstová a dala sedm z devíti závěrečných bodů v první půli včetně důležité trojky sekundu před sirénou.

Britky se ovšem nevzdávaly a neustále se držely v kontaktu. Pak však dala svou první trojku na turnaji Kateřina Elhotová, kterou vzápětí napodobila Kateřina Bartoňová, a Češky šly do poslední čtvrtiny s náskokem 11 bodů.

Když pak Zrůstová dala v prvních pěti minutách čtvrté čtvrtiny tři trojky, bylo o českém vítězství definitivně jasno. Britky si však ještě vytvořily tlak, ke kterému jim pomohly dvě úspěšné trojky a také technická chyba trenéra Blažka. Češky však tlak vydržely a bez větších potíží dovedly zápas k výhře.

ČR - Velká Británie 66:55 (17:13, 32:23, 47:36)

Nejvíce bodů: Zrůstová 20, Pecková 11, Burgrová 10, Bartoňová 7 - Leedhamová 20, Butlerová 12, Handyová 11. Rozhodčí: Lanzarini (It.), Reiter (Něm.), Putenko (Rus.). Fauly: 18:18. Trestné hody: 12/9 - 7/6. Trojky: 9:3.

Lubor Blažek:

"Před rokem jsme s Britkami prohráli doma o dvacet bodů a na olympiádě pak Britky hrály vyrovnaná utkání i s těmi nejlepšími týmy světa. Proto mám z této výhry velkou radost. Rozhodující bylo to, že jsme dokázali odpovědět na ten nepovedený úvod a dobrou obranou jsme se vrátili do zápasu. A pak také naše trojkové etudy, když to tam padá takhle z dálky, tak se hraje dobře.

Emoce v zápase jsou, kdyby trenér s týmem nežil, tak by to bylo špatné. Když jsem technickou dostal, tak jsem si mluvil spíš pro sebe než k rozhodčím, ale ti si asi potřebovali udělat dobře. Udržet nervy jde jen dočasně. Po třech situacích, které byly jasně pro nás, se emoce udržet nedá. Tam se reagovat musí."