Lvice v odvetě podlehly Maďarsku

V generálce na předkvalifikaci o světový šampionát podlehly české basketbalistky v maďarském Székesfehérváru domácí reprezentaci 59:69. Oba celky si tak ze dvou vzájemných duelů odnáší po jedné výhře, Češky padly v letní přípravě poprvé po pěti předchozích výhrách. Svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové již v úterý odlétají do Mexico City, kde se předkvalifikační turnaj koná.

Ráz zápasu určily hned první minuty. Maďarky sice nastoupily s agresivnější obranou než ve včerejším utkání, ale Češky byly v útoku až chirurgicky přesné, rozdělovaly míče po perimetru a proměňovaly s vysokou úspěšností. Na úvodní trojku domácích zareagovaly sérií úspěšných útoků a trojka Karolíny Šotolové v šesté minutě na 15:8 si vynutila první timeout maďarského kouče. Český nápor to ale nezastavilo, Lvice hrály s chutí, a to včetně Gabriely Andělové, která z včerejšího zápasu odstoupila po třiceti sekundách, ale tady byla zpět na hřišti a hned našla pěknou přihrávkou pod košem Julii Reisingerovou. České vedení vystoupalo až k patnácti bodům těsně před koncem první čtvrtiny, když se trefila v poslední sekundě útoku o desku Kateřina Zeithammerová.

Maďarky ale od druhé čtvrtiny podávaly kvalitou vzestupný výkon a hned na startu druhé desetiminutovky dvěma rychlými koši vynutily oddechový čas. Ten ještě zafungoval, když ve zbytku výrazně defenzivnější čtvrtiny český tým udržoval náskok, a ještě po trojce Terezy Vyoralové (sedmá trojka českého týmu za první půli) krátce před poločasem vedly Lvice o čtrnáct bodů. Poločas ale uzavřely Maďarky sérií 6:0 a předznamenaly svůj vystupňovaný výkon v druhém poločase.

Ten otevřela svým košem po pěkném pivotmanském úniku Reisingerová, ale pak přišla maďarská série 10:0, která si nejen vynutila český timeout, ale zároveň i srovnala skóre. Češky ještě utekly po oddechovém čase dvěma přesnými trojkami, ale jinak se proti tvrdé obraně Maďarska stále hůře prosazovaly. Možná až moc často volily střelbu z dlouhé vzdálenosti, která jim po skvělé první půli zas tolik nevycházela. Jedenáct minut před koncem se prosadila nejnebezpečnější hráčka Maďarek Virág Kiss a poslala svůj tým poprvé od první minuty do vedení.

Na startu čtvrté čtvrtiny potkalo český tým střelecké trápení, téměř čtyři minuty čekal na první body a Maďarky toho využily tak, že se ujaly sedmibodového vedení. Češky bojovaly, nechtěly se pustit vyrovnaného zápasu, Maďarky ale byly najednou v soubojích o něco tvrdší a únava z druhého zápasu během 24 hodin byla na nich méně patrná. Naději vykřesala ještě trojkou Pospíšilová a pak košem s faulem Reisingerová, ale přitvrzená česká obrana poslala Maďarky na šestky, které z nich potvrdily svou výhru.

K té nejvíc pomohla Kiss 14 body, třináct přidala Reka Dombai. Češky znovu spoléhaly na dvanáctibodovou Reisingerovou, deset přidala Vyoralová, po devíti Pospíšilová s Emmou Čechovou.

Martin Bašta (asistent trenérky českého týmu): „Soupeř hrál daleko lépe než včera. Prvních patnáct minut jsme hráli svěže, uvolněně, měli jsme vysoké střelecké procento z pole a pak soupeř extrémně přitvrdil a s tou jejich bojovnou hrou jsme se nedokázali vyrovnat. Tam byl rozdíl oproti včerejšku, kdy nám zřejmě došly síly. Pokračování zápasu už bylo podle not soupeře. Pokyny byly dostat míč lépe dovnitř. Bohužel jsme volili rychlé a uspěchané střely. Z toho pramenil výběr střel, kdy jsme se nedostávali do pozic, do kterých jsme chtěli. Jinak je to ale úspěšná příprava a porážka přišla v ideální moment. Byla to skvělá příprava na to, co nás může čekat v Mexiku. Mali bude myslím hrát dost podobně, čeká nás extrémní tlak na míč i bez míče, do toho daleko tvrdší hráčky.“

Julia Reisingerová (hráčka českého týmu): „Pro nás to bylo dobré, že jsme si zkusily tvrdší basket. Nemůžeme čekat slabší soupeře. Bylo to jak fyzičtější, tak rychlejší, což byla skvělá příprava. Zkusili jsme si trochu od všeho. Proti takovému soupeři je těžké dostat míč pod koš. Včera se mi dařilo, tak si myslím, že maďarský trenér se na mě víc připravil. Máme hráčky, které umí zády ke koši, plus několik trojek v prvním poločase padly právě z výhozu od pivotek.

Maďarsko – Česko 69:59 (11:23 27:35 45:45)

Kiss 14, Dombai 13 – Reisingerová 12, Vyoralová 10, Pospíšilová a Čechová po 9, Šotolová 6, Šípová 4, Sklenářová, Zeithammerová a Andělová po 3, Rokošová a Vitulová 0

TH: 10/8 – 9/7

Trojky: 7 – 10

Doskoky: 35 – 33

Zisky: 10 – 9

Ztráty: 15 – 18

Asistence: 19 – 18

Fauly: 20 – 15