Lvice ubojovaly důležité vítězství a postupují do osmifinále ME

Před českými basketbalistkami stál dnes v Temešváru těžký úkol – vypořádat se s rolí favorita a v zápase o všechno porazit domácí Rumunsku. Pouze vítězství jim totiž mohlo zajistit postup mezi 12 nejlepších týmů evropského šampionátu.

Do ofenzivně laděné první čtvrtiny vstoupily lépe Češky, které si i díky dvěma trojkám vybudovaly pětibodový náskok. Rumunky ale odpověděly stejným způsobem a skóre opět vyrovnaly. Lvice se snažily dohrávat akce až do podkošového prostoru, ale tvrdá rumunská hra slavila úspěch, když kromě dvou osobních chyb na začátku utkání domácí hráčky „nefaulovaly“.

Češky chvílemi jako by se bály zakončit z podkoše, protože věděly, že domácí jim nájezdy maximálně znepříjemní, a tak Lvice spoléhaly především na střelbu ze střední a dlouhé vzdálenosti. Když už v obraně přišel zisk, nedařilo se zahrát rychlý protiútok. Rumunky pak využívaly každého volného prostoru ke střelbě, ale jejich hru zdobily především nájezdy.

Češky potřebovaly rozšířit své poločasové vedení, aby odrazily nápor domácích. Výrazně se na splnění tohoto úkolu podílela Alena Hanušová, která byla aktivní směrem do koše, kde sbírala fauly, ale také proměnila dvě trojky. Český náskok se tak poprvé vyšplhal na dvojciferný rozdíl. Střední pasáž třetí čtvrtiny se změnila v šestkovou partií. Při ní bohužel čtvrtý faul nasbíraly Veronika Bortelová a Ilona Burgrová. Rumunky tak zabrzdily český nástup, přesto závěr desetiminutovky opět patřil Lvicím. Nebýt rumunského koše v poslední vteřině, mohl být náskok před poslední čtvrtinou dvanáctibodový.

Vypadalo to, že Češky pohodlný náskok udrží okolo 8 – 12 bodů, ale stačila chvilka nepozornosti, Rumunky daly během tří útoků devět bodů, a rázem byl rozdíl ve skóre pouhé tři body. Rumunské fauly v tu chvíli opět jako by zmizely, ale Češky se nedaly a Veronika Bortelová opět prokázala pevné nervy při střelbě trestných hodů. Klid pak do českých řad vnesla trojka Kateřiny Elhotové. Rumunkám už nezbýval čas a Češky si tak došly pro postup do Debrecínu.

Česká republika – Rumunsko 82:71 (20:18; 39:35; 63:53)

Hanušová 24, Bortelová 14, Elhotová 13, Veselá 11, Štěpánová 8, Stejskalová 7, Burgrová 4, Bartoňová 1, Hindráková 0 – Marginean 22, Pascalau 14, Pavel 11

TH: 26/22 – 15/13

Trojky: 8 – 4

Doskoky: 40 – 33

Zisky: 3 – 8

Ztráty: 16 – 15

Asistence: 23 – 15

Fauly: 19 – 27