Lvice U20 mají před sebou těžký boj o postup do semifinále

České basketbalistky do 20 let nečeká na cestě za postupem z divize B ME hraného v černohorské Podgorici rozhodně jednoduchá práce. Ze základní skupiny sice postoupily do čtvrtfinálové skupiny, kam si ale berou jeden bod za prohru s Maďarskem. Šanci na postup mezi evropskou elitu si udrží pouze dva nejlepší celky ze čtvrtfinálové skupiny.

Češky přitom nezačaly vůbec špatně. V úvodním střetnutí na turnaji jednoznačně přehrály Ukrajinu rozdílem 44 bodů! Svého soupeře převyšovaly prakticky ve všech statistikách a nejen že si s chutí zastřílely, ale potrénovaly také pevnost své defenzivy. "Klíčový byl vstup do zápasu, který jsme naprosto ovládly. První koš jsme dostaly až v 8. minutě. Celkem jsme soupeře donutily k 33 ztrátám, což svědčí o naší dobré obraně,“ líčila po utkání kapitánka Eliška Mircová.

Asistent trenéra Tomáš Eisner chválil svěřenkyně za to, že zvládly psychický tlak, který vytvářely dny bez zápasu strávené už v místě konání šampionátu: „Po dvou dnech čekání na utkání jsme v důležitém zahajovacím zápase s přehledem přehráli Ukrajinu. Agresivní obranou jsme nutili soupeře k chybám a ty dokázali trestat.“

Ukrajina - Česká republika 34:78 (6:16; 22:38; 28:54)

Kondus, Horobets a Karp po 6 - Holešínská 24, Gaislerová 17, Veselá 8, Šoukalová 6, Andělová, Kopecká a Malečková po 5, Mircová a Kracíková po 4, Šípová a Rokošová 0

O den později už ale v českém táboře zavládla odlišná nálada. Utkání s Maďarskem slibovalo dobrý zápas. Vždyť oba celky se v těchto ročnících pravidelně špičkovaly o patro výš v divizi A, a tak patří do okruhu hlavních kandidátů na postup. Vypadalo to, že prognózy nelhaly a bude to boj o každý bod až do konce zápasu, jenže Češkám se nepovedl přelom obou poločasů, ve kterém soupeřky udělaly rozhodující krok za vítězstvím.

„V zápase nám dělala problém maďarská rychlost. Do jejich agresivní obrany jsme se těžko prosazovali. O zápase rozhodl úsek mezi 16. a 25. minutou, kde nám soupeř odskočil a my už jsme nenašli síly utkání otočit,“ litoval Tomáš Eisner nevydařených minut. O agresivní hře soupeřek, která dělala Lvicím velké problémy, hovořila také Lenka Šoukalová: „Maďarky hrály agresivní a rychlou hru se kterou jsme se celý zápas nedokázaly vyrovnat. Do poločasu jsme s nimi ještě držely krok, ale vstup do druhé půlky se nám nepovedl a po zbytek zápasu jsme marně dotahovaly jejich náskok."

Česká republika - Maďarsko 57:72 (18:19; 27:34; 38:49)

Gaislerová 13, Kracíková 8, Andělová, Malečková a Holešínská po 7, Veselá 6, Rokošová 4, Kopecká a Šoukalová po 2, Šípová 1 - Dubei 15, Nagy 14, Kuttor 12, Horvath 11

I přes prohru bylo jasné, že Češkám postup do čtvrtfinálové skupiny neuteče. V závěrečném zápase ale fandily Ukrajinkám, aby Maďarsko přehrály dostatečným rozdílem, který by je posunul dál. Ukrajina sice překvapivě utkání vyhrála, ale rozdílem jediného bodu, což jí na postup nestačilo.

České basketbalistky si tak do další fáze berou jednu prohru. Pokud chtějí pomýšlet na postup do semifinále, musí obsadit jedno ze dvou prvních míst. Nesmí si tak v zápasech s Chorvatskem (0-1) a Rumunskem (1-0) dovolit zaváhání.