Lvice U20 berou stříbro

Skvělý úspěch! České basketbalistky do dvaceti let poprvé na evropském šampionátu prohrály, a to až ve finále s favorizovaným Španělskem. V defenzivní bitvě padly 42:47 a na krk si pověsí stříbrné medaile. České juniorky hrály ve finále potřetí a zopakovaly stříbrnou příčku z roku 2000. O dva roky později dokázaly zvítězit.

Defenzivní bitva spojená s maximálním nasazením a nervozitou poznamenala úvodní poločas velkého finále. Češky sice daly prvních pět bodů zápasu a Španělkám trvalo téměř šest minut se poprvé prosadit. Lvice ale nedokázaly soupeřkám utéct a duel tak byl rychle vyrovnaný. Ještě větší střelecké trápení český tým předvedl ve druhé čtvrtině. Navíc se Lvicím nedařilo ani dostat na čáru trestného hodu, duel obecně běžel dost volně a příliš se nepískalo. Za druhou čtvrtinu zvládly Češky jen čtyři body a Španělky si vybojovaly devítibodový poločasový náskok.

Po přestávce se Češky v útoku výrazně zlepšily, dokázaly se lépe prosazovat přes tvrdou španělskou defenzivu a v polovině třetího období se dokázaly přiblížit na rozdíl dvou bodů. Další bodový zásek ale Češkám zamezil v otočení skóre, a ještě šest minut před koncem byl rozdíl znovu sedm bodů. Poslední zoufalý nápor ale závěr zdramatizoval, navíc Španělky s blízkostí titulu znervózněly a předvedly několik chyb. Devadesát sekund před koncem byl rozdíl pouhý bod, ale závěr Češky technicky nezvládly, spáchaly dva nesportovní fauly a Španělsko si koncovku pohlídalo.

Španělkám nevadilo ani jedenadvacet ztracených míčů, protože Lvice se prosadily pouze jednou zpoza trojkového oblouku. Nestačilo tak ani 13 bodů Dominiky Paurové, na deset se dostala Kateřina Zeithammerová. Nejlepší střelkyně Španělska Txell Alarcon dala šestnáct bodů. Valentýna Kadlecová se dostala do ideální pětky turnaje.