Lvice U19 zdolaly Čínu

Druhou výhru na světovém šampionátu do devatenácti let si připsaly české basketbalistky. Na turnaji ve španělském Madridu přehrály na závěr základní skupiny Čínu 77:59 a do play off postupují z druhého místa. Ve středečním osmifinále se střetnou s vítězem odpoledního utkání skupiny C mezi Brazílií a Itálií.

Pětadvacet minut se utkání hodně tahalo, sedmkrát se měnilo vedení a žádný z týmů si nedokázal vypracovat vyšší náskok. Statistiky byly extrémně vyrovnané, co nahnaly Češky na útočném doskoku, to ztrácely na vyšším počtu trestných hodů, ke kterým se dostávaly Číňanky. Od začátku putoval na české straně míč dobře z ruky a nacházel zejména Dominiku Paurovou, svou práci pod košem dobře odváděla Emma Čechová. Od první minuty se český tým musel potýkat s čínskou zónovou obranou, od které soupeřky neopustily po celé utkání. I proto Češky působily v prvním poločase občas lehce bezradně.

To se změnilo po přestávce, do které nastoupily český tým s mnohem větší energií a hned se to projevilo na skóre. Dařilo se sbírat obranné doskoky a vyrážet do rychlý protiútoků, které nedovolovaly Číňankám postavit se do nepříjemné zóny. V brejcích působily Češky daleko uvolněněji a rozdíl ve skóre se poprvé dostal do dvouciferných čísel. Čínský celek ještě jednou zabral a sérií docela divokých střel a několika českých chyb se dostal na dostřel. Ani problémy s fauly ale Lvice nezastavily, soupeřky definitivně setřásly a v závěru si mohly užít vítěznou oslavu.

Velmi vyrovnaný týmový výkon s celkovými devatenácti asistencemi vyhoupl na nejlepší střelkyni dvacetibodovou Dominiku Paurovou. Nejlepší zápas na turnaji odehrála její kolegyně v seniorském národním týmu Emma Čechová, která k 15 bodům přidala i 11 doskoků a tři bloky, k jedenácti bodům se prostřílela Valentýna Kadlecová.

Michal Martišek (asistent trenéra českého týmu): „V první půli jsme měli pocit, že jsme trochu zabrždění. Mysleli jsme si, že to rozběháme trochu víc, protože Čína hrála ve velmi úzké rotaci sedmi hráček, na které jsme chtěli vytvářet tlak. Nebyly tam nějaké obrovské taktické chyby, ale chyběl nám tam pohyb hráček a pohyb míče v útoku a trochu větší agresivita v obraně. Dělali jsme docela zbytečné fauly, některé hráčky se dostaly do potíží a museli jsme trochu dřív rotovat se sestavou. V poločase byl rozdíl dva body, to jsme si říkali, že musíme přitvrdit a soupeř dřív nebo později odpadne. Odpadl poprvé už ve třetí čtvrtině, pak se v závěru shodou okolností dostal zpátky do zápasu, ale naštěstí jsme to docela dobře ustáli. V závěru se už naplno ukázala fyzická vyspělost a zejména širší rotace a týmový výkon. Osmnáct asistencí je super v tomhle ohledu a je to zasloužené vítězství.“

Emma Čechová (hráčka českého týmu): „Čekali jsme na to, kdy se zlomí. Čína hraje v malé rotaci hráček, které hrají 30, 35 a někdy až 40 minut. Takže byly unavené a my jsme se snažily hrát pořád rychle, aby se to zlomilo, neměly energii a pak už jen tahaly nohama. Chvíli trvalo, než jsme si zvykly na tu zónu. Bylo to nahoru-dolů, chvíli to fungovalo, pak zase ne. Záleželo na tom, jak nám to padalo. Dobře jsme si na to pak zvykly, vycházely nám věci a věděly jsme, jak se na hřišti pohybovat podle jejich obrany. Asi mi chvíli trvalo, než jsem se rozehrála. Je to jiný tým, holky jsou super, ale musela jsem se do toho dostat. Doufám, že to pak bude pokračovat i v dalších zápasech a nebyla to jen výjimka.“

Čína - Česko 59:77 (18:20, 33:35, 50:56)

Duoling Hu 18, Qingyang Li 15 – Paurová 20 (8 doskoků), Čechová 15 (11 doskoků), Kadlecová 11, Jedličková a Velichová po 7, Hynková 6, Přibylová 5, Vydrová a Brožová po 2, Staňková, Hrubá a Nétková 0.

TH: 14/22 – 10/15

Trojky: 5 – 7

Doskoky: 35 – 46

Zisky: 13 – 12

Ztráty: 26 – 22

Asistence: 10 – 19

Fauly: 16 - 15