Lvice U18 prokázaly pevné nervy a udržely divizi A ME

Dvě těsné prohry v prvních dvou kolech play-off odsoudily české basketbalistky na Mistrovství Evropy do 18 let k bojům o záchranu až do poslední chvíle. Chtěly-li udržet příslušnost k divizi A i pro příští sezonu, nesměly si v posledních dvou zápasech dovolit jediné výsledkové zaváhání.

Pro první zápas „buď a nebo“ přisoudil Češkám systém turnaje Nizozemky. Oba celky už se v předchozím průběhu ME setkaly v základní skupině a mladé Lvice vzájemnému střetnutí jednoznačně dominovaly. Jenže sobotní odpoledne mělo přinést jiný příběh.

České basketbalistky musely v utkání přežít dva velké ofenzivní výpadky, které je málem stály zápas a především pak naděje na záchranu v divizi A. Lvice navíc významně ztrácely na doskoku. Celkem Nizozemky doskočily 53 míčů a české basketbalistky o plných 17 méně. Tento handicap dokázaly částečně vynahradit pečlivou hrou, protože se dopustily deseti ztrát, kdežto soupeř 17.

Nicméně ještě tři a půl minuty před koncem ztrácely sedm bodů a s vyhlídkami na vítězství to vypadalo velmi špatně. Jenže za zbývající čas dovolila česká defenziva soupeřkám pouhé dva body. To byl základ pro boj o velký obrat. Dva body Zítkové a Krejzové a celkem pět bodů Vitulové dovedlo Češky ke kýženému cíli. Poslední koš zápasu na 74:73 zaznamenala Vitulová 21 vteřin před koncem. Češky pak přežily dva střelecké pokusy soupeřek a získaly tak možnost bojovat o udržení s izraelskou reprezentací.

Krátce po nedělním poledni se tak mělo rozhodnout o tom, který ze dvou soupeřů zůstane v divizi A i pro příští rok a který se bude muset stěhovat o patro níž. Češky do zápasu vstoupily dobře a už během první čtvrtiny si vypracovaly náskok, na kterém mohly postavit zbývající čtvrtiny zápasu. Jenže Izraelky včas zažehnaly hrozící problém a průběh utkání vyrovnaly.

Začala přetahovaná o každý bod, kterou ve druhém poločase umocnily pevnější obrany než v úvodních 20 minutách. Nicméně Izraelky téměř celou čtvrtou desetiminutovku byly přibližně o čtyři body vpředu. Až v samém závěru dostala Češky do jednobodového vedení Gallasová, jenže Saar drzou trojkou ihned vrátila dvoubodovou výhodu na izraelskou stranu. Češky od sestupu v tu chvíli dělilo 20 vteřin. Míč si vzala opět Gallasová a v nájezdu byla faulována. Poprvé měla šanci prokázat pevné nervy. Dvěma trestnými hody vyrovnala. Izraelská ani česká střela za tři body už v koši neskončila, a tak veledůležité utkání muselo rozhodnout dodatečných pět minut.

Prodloužení už začaly lépe Češky. První koš dostaly až v jeho polovině. V té době už měly k dispozici šestibodový náskok. Jenže ani to nemuselo stačit. Vždyť soupeřky 56 vteřin před koncem snížily na rozdíl jediného bodu. Oba celky pak zaznamenaly nepřesné střely, a tak Izraelkám nezbylo nic jiného než osm sekund před koncem takticky faulovat. Druhá šance pro Gallasovou a její pevné nervy. Opět úspěšná. Češky tak vedly o tři body a nic na tom nezměnila ani závěrečný pokus Saar za tři body. Svěřenkyně Kena Scalabroniho tak zvládly kritickou situaci a po vítězství 87:84 udržely divizi A i pro příští rok.

Na rozdíl od včerejšího zápasu se dnes české basketbalistky dopustily 22 ztrát, což je dvojnásobek než soupeř. K vítězství je ale dovedla neobvyklá dominance na doskoku. Zatímco soupeřky doskočily 28 míčů, Češky jen pod svým útočným košem získaly 27 doskoků. Celkem doskočily 66 míčů. Významně se na tom podílela Hošková, která si připsala neskutečných 12 útočných doskoků a celkem pak double-double za 17 bodů a 18 doskoků.