Lvice U18 přehrály Bosnu a jsou ve čtvrtfinále ME, dívky U16 s přehledem udržely divizi A

České basketbalistky do osmnácti let zvítězily v osmifinále evropského šampionátu divize A nad Bosnou a Hercegovinou 75:55 a zahrají si ve čtvrtfinále. O výhře mladých Češek rozhodl výborný druhý poločas.

Svěřenkyně amerického kouče Kena Scalabroniho na soupeřky vlétly hned v úvodu utkání a brzy vedly 11:3. Hráčky Bosny a Hercegoviny ale zareagovaly velmi dobře a nebýt problémů se ztrátami, mohly v poločase vést.

Zlom v utkání nastal ve třetí čtvrtině, kdy hlavní hvězdě soupeře rozehrávačce Viskovicové odešla střelba, nakupily se ztráty a Češkám se dařily rychlé brejky. Třetí období vyhrály 29:16 a navýšily náskok ke dvaceti bodům rozdílu. Když pak nevyšel ani závěrečný pokus o obrat Bosny, mohly vítězky v závěru šetřit síly na čtvrteční čtvrtfinále. V něm se od 15:45 utkají se Švédkami, které si ve svém osmifinále poradily 72:61 s Řeckem.

Češky se sice trápily na čáře trestného hodu, ale donutily své soupeřky hned ke 29 ztrátám a výrazně lépe si v útoku přihrávaly. Kromě velmi dobré střelby Brabencové s Tomancovou podala znovu univerzální výkon Veronika Voráčková, která k 11 bodům přidala i deset doskoků a šest asistencí.

Česká republika – Bosna a Hercegovina 75:55 (16:10, 23:20, 52:36)

Brabencová 18, Tomancová 16, Voráčková 11, Šotolová 10, Smutná 9, Vitulová 8, Natabou 3, Pospíšilová, Rašková, Kopecká, Rylichová a Kubíčková 0 – Viskovic 18, Domuzin 11

Fauly: 21–10

České basketbalistky do 16 let zvládly na evropském šampionátu divize A ve francouzském Bourges po vypadnutí v osmifinále klíčový duel o záchranu a porazily Rumunsko hladce 70:28. Zahrají si tak ve skupině o konečné deváté až dvanácté místo.

Svěřenkyně Richarda Fouska v úterý po velké bitvě podlehly Maďarsku, a ještě přišly kvůli nepříjemnému zranění o Andreu Ondrouškovou, jenž utkání proti Rumunsku vynechala. Češky to ale nepoznamenalo a od začátku proti slabšímu soupeři dominovaly. Rumunky sice vedly 7:2, ale pak už do konce čtvrtiny neskórovaly. Rumunské trápení v útoku se natáhlo až na téměř devět minut bez jediného bodu, a když se konečně prosadily, už ztrácely šestnáct bodů. Ještě před poločasem Češky navýšili náskok na dvacet bodů, dominovaly na doskoku i v úspěšnosti střelby a měly zápas pod kontrolou. Solidní výkon Češek pokračoval i po přestávce, když ničily zoufalé Rumunky tvrdou obranou a přesným útokem. Závěr už se v poklidu dohrával a jedinou kaňkou na výkonu Češek je tak slabší střelba za tři body.

V pavouku o deváté až dvanácté místo se mladé Češky utkají v pátek od 18:30 s Tureckem.

Česká republika – Rumunsko 70:28 (15:7, 33:13, 48:19)

Fišerová 13, Halátková a Kolegárová po 10, Semgady 8, Zeithammerová 7, Hálová 6, Buřtová, Bušková, Hamzová a Holubcová po 4, Kocourková 0 – Vaida 8, Ionescu 7

Fauly: 15 – 20

David Zdeněk: "V zápase s Rumunskem jsme již museli splnit povinnost a zvítězit. Tak se i stalo a i když jsme si všichni přáli lepší výsledky, příslušnost v divizi A byla v tuto chvíli prioritou. Se soupeřem, který nedisponuje takovou kvalitou jsme si opět v úvodu vybrali slabší chvilku. Až domluva a zvýšená agresivita v obraně vedla k obratu a postupnému navyšování skóre. Další výpadek jsme tentokrát nedopustili.Holky dominovaly ve všech činnostech až na střelbu trojek. Jednoznačná výhra zajišťuje souboj o 9-12 místo. V tom narazíme v pátek na dobře známé Turecko."